Nielegalna migracja. Nowa ustawa o cudzoziemcach weszła w życie. Co się zmienia?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Nielegalna migracja. W życie wchodzi nowa ustawa o cudzoziemcach
Nielegalna migracja. W życie wchodzi nowa ustawa o cudzoziemcach Wojciech Wojtkielewicz
Nowe przepisy zakładają m.in. że cudzoziemiec zatrzymany po nielegalnym przekroczeniu granicy postanowieniem komendanta SG niezwłocznie będzie musiał opuścić terytorium Polski. Bez rozpoznania będzie mógł pozostać także wniosek cudzoziemca o udzielenie ochrony międzynarodowej, który został złożony przez cudzoziemca zatrzymanego niezwłocznie po przekroczeniu wbrew przepisom prawa granicy zewnętrznej.

Nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw opublikowano w poniedziałek w Dzienniku Ustaw, a we wtorek weszła ona w życie.

Nowe przepisy dotyczą m.in. cudzoziemców zatrzymanych niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

Nowelizacja zakłada, że w przypadku nielegalnego przekroczenia polskiej granicy komendant placówki Straży Granicznej sporządzi protokół oraz wyda postanowienie o opuszczeniu przez nielegalnego migranta terytorium Polski.

Cudzoziemiec, poza nakazem opuszczenia RP, dostanie także zakaz ponownego wjazdu na teren naszego kraju i innych państw obszaru Schengen. Zakaz taki może trwać od pół roku do sześciu lat.

W założeniu przepisy te mają ograniczyć formalności, które wykonuje Straż Graniczna i tym samym przyspieszyć postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu.

Nowela wprowadziła ponadto przepis do ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony w Polsce dotyczący kompetencji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

„Szef Urzędu może pozostawić bez rozpoznania wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, który został złożony przez cudzoziemca zatrzymanego niezwłocznie po przekroczeniu wbrew przepisom prawa granicy zewnętrznej (…) chyba że cudzoziemiec ten przybył bezpośrednio z terytorium, na którym jego życiu lub wolności zagrażało niebezpieczeństwo prześladowania lub ryzyko wyrządzenia poważnej krzywdy, oraz przedstawił wiarygodne przyczyny nielegalnego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej niezwłocznie po przekroczeniu granicy” - głosi art. 3 ust. 1a ustawy.

Kary za niszczenie granicznych ogrodzeń

U nowelizacji znalazł się również zapis o odpowiedzialności karnej za niszczenie przygranicznej infrastruktury.

„Kto zabiera, niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niezdatnymi do użytku elementy infrastruktury, znajdujące się w strefie nadgranicznej i przeznaczone do ochrony granicy państwowej, w szczególności ogrodzenia, zasieki, zapory lub rogatki,
podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat pięciu” - czytamy.5.

Z kolei w „przypadku mniejszej wagi”, sprawca podlega grzywnie.”

Wiceszef MSWiA: Zapewnienie cudzoziemcom dostępu do ochrony międzynarodowej

Wiceminister spraw wewnętrznych Bartosz Grodecki, przedstawiając w ubiegłym miesiącu założenia nowych przepisów, przekonywał, że zostały one wprowadzone, aby dostawać obecne prawo do aktualnej sytuacji migracyjnej.

Wskazał przy tym, że zaproponowane rozwiązania „zapewniają skuteczniejsze niż dotychczas środki w celu sprawnego przeprowadzania postępowań w sprawie przekroczenia granicy wbrew przepisom prawa oraz udzielenia ochrony międzynarodowej”.

Dodał, że nowe przepisy usprawnią działania Straży Granicznej w zakresie zapobiegania nielegalnym przekroczeniom granicy i były one konsultowane ze służbami. - Zmiana przepisów ma wpływ na zapewnienie cudzoziemcom przebywającym w Polsce dostępu do właściwych procedur udzielania ochrony międzynarodowej (…) Możliwość ubiegania się o ochronę międzynarodową zgodnie z krajowym i unijnymi ramami prawnymi, a także zobowiązaniami wynikającymi z konwencji genewskiej. Te zobowiązania w dalszym ciągu będą dostępne dla osób ubiegających o ochronę na terytorium RP – zapewniał wiceszef
MSWiA.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytycznie o projekcie

Do założeń nowej ustawy odniosła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jej zdaniem nowa ordynacja łamie zasady unijnego prawa azylowego oraz mogą być wykorzystywane do „bezprawnego wydalania z terytorium Polski cudzoziemców, którzy kwalifikują się do udzielenia im ochrony międzynarodowej”.

HFPC wskazała, że zawarte w projekcie przepisy dają podstawę do wydalenia cudzoziemca z Polski, nawet gdy wystąpi on z wnioskiem o udzielenie ochrony międzynarodowej.

„Tymczasem zgodnie z unijnym prawem azylowym cudzoziemiec ubiegający się o ochronę międzynarodową nie może być wydalony z terytorium państwa członkowskiego w czasie rozpatrywania złożonego przez niego wniosku” - napisano w komunikacie.
Organizacja zwraca uwagę, że projekt wprowadza również możliwość pozostawienia bez rozpoznania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, gdy został on złożony przez cudzoziemca zatrzymanego niezwłocznie po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE wbrew przepisom prawa.

„To rozwiązanie również jest niezgodne z prawem UE, gdyż takie okoliczności mogą być co najwyżej podstawą do przyspieszonego rozpoznania wniosku, a nie wyjątkiem od zasady pozostawienia go bez rozpoznania. Dodatkowo określenie, czy dane państwo trzecie było bezpieczne dla cudzoziemca, wymaga spełnienia szczegółowych warunków określonych przez prawo UE” - czytamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl