Nieznane oddziały Powstania Warszawskiego. Walczyli na motorach, mieli nieśmiertelniki i naszywki z trupią czaszką

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Nowa pozycja wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego jest zbiorem najważniejszych oddziałów walczących od sierpnia do października 1944 roku.
Nowa pozycja wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego jest zbiorem najważniejszych oddziałów walczących od sierpnia do października 1944 roku. fot. Muzeum Powstania Warszawskiego
Nie tylko „Zośka” i „Parasol”. W Powstaniu Warszawskim walczyło wiele barwnych, niezwykle ciekawych oddziałów, o których dziś mało kto pamięta. Poprzez najnowszy leksykon możemy poznać ich historię. - Chociażby pluton „Rafałki” miał namalowane na hełmach litery „R” i sporych rozmiarów godło państwowe, a na rękawach naszywki w kształcie trójkąta z trupią czaszką - mówi nam Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nieznane oddziały Powstania Warszawskiego

Rozmawiając o Powstaniu Warszawskim, najwięcej osób przywołuje bataliony „Zośka” i „Parasol”. Utrwalone przez książki Aleksandra Kamińskiego, będące lekturami szkolnymi, stały się zarazem najbardziej znanymi oddziałami sierpniowego zrywu. Dzięki nowej książce „Leksykon Oddziałów Powstania Warszawskiego” możemy odkryć także mniej znanych, a równie bohaterskich żołnierzy.

Przykładowo, Dywizjon Motorowy, niczym w amerykańskich filmach, nosił swoje nieśmiertelniki. W jego szeregach walczyli m.in. słynni poeci pokolenia Kolumbów, którzy zginęli w Powstaniu: Tadeusz Gajcy czy Zdzisław Stroiński. Z kolei bohater narodowy – rotmistrz Witold Pilecki – służył w kompanii „Warszawianka”, najsłynniejszym oddziale Narodowych Sił Zbrojnych. Takich przykładów jest znacznie więcej.

- Ile oddziałów walczyło w Postaniu Warszawskim? To pytanie zadaję sobie od lat. Jakiś czas temu wznowiliśmy monografię Adama Borkiewicza „Powstanie Warszawskie 1944. Zarys działań natury wojskowej”. Pierwsze wydanie ukazało się w 1957 roku, potem były jeszcze dwa uzupełnienia. My w 2018 roku wydaliśmy kolejne, wznowione, poprawione i uzupełnione. Na końcu zamieściliśmy schemat organizacyjny sił powstańczych z 31 lipca 1944 roku. Zajęło nam to 75 stron, a jedynie wymienialiśmy obwody, zgrupowania, bataliony, kompanie i plutony. Gdybyśmy chcieli opisać wszystkie oddziały, to potrzebowalibyśmy kilku tomów – mówi nam Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego, będąca autorką i redaktorką książki „Leksykon Oddziałów Powstania Warszawskiego.

- Tutaj zajęliśmy się zgrupowaniami i batalionami. Aczkolwiek zrobiliśmy kilka wyjątków, opisując wybrane kompanie i plutony, których żołnierze mieli silne poczucie odrębności i np. po wojnie tworzyły swoje środowiska, a także służby powstańcze i organizacje konspiracyjne wspierające wysiłek powstańców – dodaje.

Naszywki z trupią czaszką

Jak na leksykon przystało, nowa pozycja wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego jest zbiorem najważniejszych oddziałów walczących od sierpnia do października 1944 roku. Poza historycznym opisem w środku znajdziemy kilka słów o dowódcy, mapę z obszarem działania, ale przede wszystkim zdjęcia i ciekawostki.

- Na przykład żołnierze z batalionu „Ruczaj” nosili charakterystyczne koszule w kratkę, albo pluton „Rafałki” miał namalowane na hełmach litery „R” i sporych rozmiarów godło państwowe, a na rękawach naszywki w kształcie trójkąta z trupią czaszką – mówi Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.


Pluton „Rafałki”, fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

- Poruszyła mnie historia sanitariuszki Danuty Remiszewskiej „Remi” ze zgrupowania „Kryska”. Zginęła w Powstaniu, gdy miała 18 lat. W kalendarzyku z 1944 roku zostawiła kosmyk włosów. Przechowała go koleżanka, która przygotowywała jej pogrzeb. Po latach przekazała ten kalendarzyk do muzeum wraz z kosmykiem włosów. To poruszające i bardzo osobiste. Encyklopedyczny charakter książki przełamywaliśmy właśnie takimi historiami i ciekawostkami – dodaje.

O książce

Tytuł: „Leksykon Oddziałów Powstania Warszawskiego”
Autorzy: Pod redakcją Katarzyny Utrackiej. Zespół autorski: Paweł Brodacki, dr Paweł Brudek, dr Grzegorz Jasiński, Katarzyna Utracka, Michał Tomasz Wójciuk
Wydawnictwo: Muzeum Powstania Warszawskiego
Cena: 69,9 zł

Zobacz też: Mieszkańcy Warszawy oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl