Niż Oriana nad Polską
Niż Oriana, to chłodny front atmosferyczny, który został tak określony przez niemieckich synoptyków. W piątek, 10 sierpnia, niż Oriana będzie przemieszczał się z zachodu na wschód Polski. Temperatura w ciągu dnia wyniesie maksymalnie 32-24 stopnie Celusjsza. Przejście niżu przyniesie jednak gwałtowne burze oraz ochłodzenie.
Wysokośc opadów w czasie deszczu może sięgać 30 l/mkw, a w niektórych regionach, takich jak Lubelszczyzna, Kujawy, Podlasie i Mazowsze nawet do 40 l/mkw. Prędkośc wiatru w porywach sięgać będzie nawet 90 km/h.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA NIŻU ORIANA
Niż Oriana: wypiętrzone chmury zagrożeniem dla lotnictwa
W związku z niżem Oriana, TVN Meteo ostrzega przez zjawiskiem wypiętrzania groźnych dla samolotów chmur:
Chmury mogą się wypiętrzyć na ponad 10 kilometrów. Zagrożenie dla samolotów. - ostrzegają meteorolodzy z TVN.
Chmury, o kórych mowa to cumulonimbus capillatus oraz cumulonimbus calvus. Ich występowaniu towarzyszy zwykle silny wiatr, burze i intensywne opady desczu. Zjawiska z nimi związane są na tyle intensywne, że mogą być zagrozeniem dla samolotów i ruchu lotniczego.
Zasady postępowania w czasie burzy: dzięki tym regułom przet...
IMGW ostrzega w zwiążku z niżem Oriana
IMGW wystosował ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami oraz burzami z gradem.
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia przed burzami z gradem obejmują województwo:
- mazowieckie
- woj. lubelskie - północna część
- podkarpacie
- świętokrzyskie
- małopolskie
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia przed burzami z gradem oraz upałami obejmują województwo:
- śląskie
- warmińsko-mazurskie
- podlaskie
Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia zagrożenia upałami obejmują województwo:
- łódzkie
- wielkopolskie - wschodnia część
Nieziemskie zdjęcia burzy, tornad i cyklonów. Najbardziej fo...
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega:
W piątek we wschodniej połowie kraju nadal będzie upalnie. Miejscami temperatura powietrza osiągnie 33°C. Na zachodzie i północnym zachodzie, po przejściu frontu atmosferycznego, zanotujemy wyraźne ochłodzenie. Temperatura w tej części kraju spadnie do 22°C, 25°C. Duża różnica temperatury między wschodem i zachodem kraju spowoduje gwałtowne zjawiska burzowe, podczas których spodziewane są ulewne opady deszczu, gradobicia i silne porywy wiatru przekraczające 80 km/h. W tym dniu strefa frontu przebiegać będzie na linii od Pomorza przez centrum po Śląski i Małopolskę i powoli odsuwać się będzie na wschód.
W sobotę w całym kraju już zdecydowanie chłodniej. Termometry pokażą od 22°C do 26°C. Nad samym morzem i w rejonach przedgórskich miejscami temperatura spadnie poniżej 20°C.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina jak postępować podczas burzy:
Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy:
- jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
- unikać przebywania pod drzewami,
- unikać przebywania na otwartej przestrzeni.
Natomiast jeżeli już znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć może dojść do przepływu prądu między stopami i porażenia.
Jeżeli pływamy lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym. Trzeba unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny.
Samochód jest dobrym schronieniem przed burzą (o ile nie stoi pod drzewami). Jest tzw. klatką Faradaya (metalowy ekran, mający chronić przed polem elektrycznym) i jeśli nie będziemy dotykali metalowych elementów karoserii, to piorun nas nie porazi.
Upały powrócą w niedzielę i poniedziałek. W niedzielę – jak podaje IMGW – termometry pokażą 30°C na zachodzie kraju, a w poniedziałek temperatura osiągnie lub przekroczy 30°C już niemal w całym kraju.