Spis treści
Kiedy i za co przyznawane są Nagrody Nobla?
W poniedziałek 2 października rozpoczął się tydzień noblowski, nazywany „Noble Calling” podczas którego komitety noblowskie w Sztokholmie i Oslo ogłaszają laureatów Nagród Nobla w sześciu dziedzinach.
Nagrody Nobla 2023 ogłaszane są w sześciu dziedzinach, ale może zdarzyć się tak, że w jednym obszarze nauki nagrodę otrzymuje więcej niż jedna osoba. Oto dziedziny nauki, w których każdego roku przyznaje się Nagrodę Nobla:
- 2 października (poniedziałek) – fizjologia i medycyna,
- 3 października (wtorek) – fizyka,
- 4 października (środa) – chemia,
- 5 października (czwartek) - literatura,
- 6 października (piątek) – pokojowa Nagroda Nobla,
- 9 października (poniedziałek) – nauki ekonomiczne.
Werdykty są zaplanowane zgodnie z powyższym harmonogramem każdego dnia ok. 11.45 czasu środkowoeuropejskiego.
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny
W poniedziałek 2 października ogłoszono, że Katalin Karikó i Drew Weissman zostają laureatami Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie medycyny i fizjologii.
Laureaci zostali nagrodzeni za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19.

BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 2, 2023
The 2023 #NobelPrize in Physiology or Medicine has been awarded to Katalin Karikó and Drew Weissman for their discoveries concerning nucleoside base modifications that enabled the development of effective mRNA vaccines against COVID-19. pic.twitter.com/Y62uJDlNMj
Według danych PAP laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 11 mln koron szwedzkich, która wynosi około 4,41 mln zł. Laureaci otrzymają również złoty medal oraz kaligrafowany dyplom.
Kim są laureaci Nagrody Nobla 2023?
Katalin Karikó to biochemiczka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, a pochodząca z Węgier. Studiowała na Uniwersytecie w Segedynie, gdzie uzyskała stopień doktora. Następnie wraz z rodziną przeniosła się do USA, gdzie kontynuowała prace nad mRNA. W 1998 roku rozpoczęła się współpraca Katalin Karikó z immunologiem Drew Weissmanem.
Efektem ich wspólnej pracy było zmodyfikowanie zasad azotowych nukleozydów, co ograniczyło powstawanie stanu zapalnego wywołanego przez iniekcję RNA. Wspólnie opatentowali to rozwiązanie i planowali opracowywanie leków opartych na RNA.
