W tym roku dyrektorem artystycznym wydarzenia była znana polska projektantka, Dorota Koziara. Swoją obecnością miał zaszczycić nas również Alessandro Mendini, włoski architekt i designer. Okazało się, że nie mógł przyjechać do Wrocławia i ostatecznie mogliśmy usłyszeć i zobaczyć jedynie wywiad przeprowadzony z nim wcześniej.
Noc z Designem to wydarzenie, podczas którego można zobaczyć, co obecnie króluje w polskim i światowym designie. Swoje prace prezentowali m.in. Agnieszka Bar, Elżbieta i Sebastian Pietkiewiczowie i Tomek Augustyniak.
Warsztaty tworzenia lasu w słoiku - żywych roślin zamkniętych dzięki wykorzystaniu biosfery w słoiku - poprowadziła architekt krajobrazu, Sylwia Wrona. Tworzenie lasu w słoiku czy roślin zamkniętych w żarówkach staje się coraz bardziej modne - chętnych na warsztaty było wielu, choć uczestniczyć w nich mogli tylko ci, którzy na zajęcia zapisali się wcześniej za pośrednictwem Facebooka. Jak to możliwe, że roślina może rosnąć w zamkniętej przestrzeni? Na ten pomysł wpadł przypadkowo David Latimer, który w 1960 roku założył ogród w butli, a w roku 1972 podlewał go ostatni raz.
Tegoroczna Noc z Designem to głównie elementy dekoratorskie. Talerze, wazony w kształcie kropli, poduszki z napisem "Good night", filiżanki z biografią Nikola Tesli, ceramika bolesławiecka - takich designerskich prac było najwięcej.
- Talerze, które wykonuję, mają pełnić funkcję użytkową, choć niektórzy wykorzystują je jako dekoracja ścienna. Zaczęłam je robić w 2012 roku i od tamtej pory to jest coś, co robię bez przerwy. W talerzach pokazuję żartobliwe i czasem odrobinę kontrowersyjne grafiki - mówi Janina Myronowa, doktorantka na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Janina Myronowa będzie prezentować swoje prace i mówić o sztuce jeszcze w niedzielę, podczas Festiwalu Wysokich Temperatur. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.