Reżyserem widowiska jest Marcin Wierzchowski, który od roku 2004 tworzy autorskie spektakle na scenach w całej Polsce.
- Bardzo spodobała mi się idea Larsa von Triera, by obudzić idiotę w sobie - mówi artysta. - To pozwala nie tylko spojrzeć inaczej na siebie i otoczenie, ale także dostrzec coś, co być może dorastając utraciliśmy. Inaczej również możemy współodczuwać miasto, w którym żyjemy.
Przedstawienie powstawało w aurze tajemnicy, dramaturgia (Daniela Sołtysińskiego i Jakuba Klimaszewskiego) rodziła się podczas prób. W obsadzie znaleźli się: Katarzyna Cynke, Iwona Dróżdż-Rybińska, Natalia Klepacka, Milena Lisiecka, Bogusława Pawelec, Agnieszka Skrzypczak, Mikołaj Chroboczek, Mateusz Czwartosz, Hubert Jarczak, Paweł Paczesny, Mariusz Słupiński, Bogusław Suszka.
Scenografię przygotowała Katarzyna Minkowska, kostiumy - Ewa Mroczkowska, za ruch sceniczny odpowiada Aneta Jankowska, a za muzykę- Radosław Duda.
Chociaż przedstawienie prezentowane będzie na Dużej Scenie, zanim publiczność trafi na widownię, czeka ją kilka niespodzianek. Wraz z aktorami widzowie odwiedzą różne przestrzenie teatru.
- Spektakl ma konstrukcję przypominającą serial, składa się z kilku odcinków - dodaje Marcin Wierzchowski. - Każda z postaci prezentuje też swoją opowieść.
Podczas przygotowań do przedstawienia artyści współpracowali z dyrekcją i podopiecznymi łódzkich Warsztatów Terapii Zajęciowej.
- W pewnym momencie wyszliśmy też z naszymi rolami do miasta - opowiada reżyser. - Byliśmy na przykład w sklepie. Reakcje były fantastyczne. Okazało się, że mamy w sobie ogromną potrzebę okazywania emocji, bliskości, empatii. Moim pragnieniem jest byśmy naszym przedstawieniem mogli oddać to wszystko Łodzi i łodzianom.
Prapremierowe spektakle zaplanowane są na 23, 24 i 26 lutego. Wszystkie rozpoczynają się o godz. 19.
Obudź idiotę w sobie. Nowa premiera Teatru im. S. Jaracza w ...
A 9 marca odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Jaracza. Tym razem pretekstem do spotkania pod hasłem „Nienawiść nasza powszednia” będzie łódzka premiera „Nocy Helvera”. W dyskusji udział wezmą: Małgorzata Bogajewska, reżyser spektaklu, prof. Wiesław Godzic, filmoznawca oraz prof. Robert Piłat, filozof.