Zmarł Andrzej Jakubas, wieloletni aktor Teatru Powszechnego w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Andrzej Jakubas, wieloletni aktor Teatru Powszechnego w Łodzi, miał 65 lat
Andrzej Jakubas, wieloletni aktor Teatru Powszechnego w Łodzi, miał 65 lat Szymon Starnawski
Nie żyje Andrzej Jakubas, wieloletni aktor Teatru Powszechnego w Łodzi, dobry duch tej instytucji, organizator wielu warsztatów artystycznych i działań z młodzieżą. Lubiany artysta miał 65 lat.

"Andrzeju, nigdy nie myślałam, że będziemy pisać do Ciebie list pożegnalny… Nie na to byliśmy umówieni" - pożegnała artystę Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. - "Zdanie: »to nieprawda, że Cię nie ma« brzmi banalnie, ale tak jest. Wciąż nie możemy uwierzyć… Bez Ciebie Twój/Nasz Teatr jest pusty. Brakuje charyzmy, którą wypełniałeś to miejsce. Brakuje Twojej obecności na scenie, brakuje Twojej otwartości na rozmowę, otwartości na drugiego człowieka i uważności, której uczyłeś podczas warsztatów i edukacji… Nikt tak jak Ty nie potrafi mówić o historii i magii teatru – wychowałeś pokolenia widzów, zarażałeś ich miłością do sceny. Brakuje Twojego uśmiechu, optymizmu, empatii, którymi obdarzałeś nas każdego dnia. Brakuje Twojej wiary w ludzi, którą miałeś dla wszystkich. Nie oceniałeś. To dlatego młodzi ludzie tak Ci ufali, chcieli z Tobą rozmawiać… Zawsze widziałeś w innych tylko dobro. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Gdy odchodzą od nas osoby takie jak ty, trudno się z tym zgodzić. Jesteś i będziesz dla nas niezastąpiony".

Andrzej Jakubas był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej – oddział we Wrocławiu. Z Teatrem Powszechnym związany był od 1991 roku. Zagrał w wielu przedstawieniach - między innymi w „Naszym mieście” W. Thorntona w reżyserii Wojciecha Adamczyka, „Zabawie w życie” K. Johnstone’a w reżyserii Williama Halla, „Ferdydurke, czyli klucz od trzydziestych drzwi” W. Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, „Małym Księciu” A. de Saint-Exupéry w reżyserii Cezarego Domagały. W 1999 roku znalazł się w pierwszej obsadzie oraz pełnił funkcję asystenta reżysera polskiej prapremiery „Szalonych nożyczek” Paula Pörtnera. Występował także w filmach fabularnych oraz serialach telewizyjnych. Współreżyserował spektakle w ramach cyklu edukacyjnego "Dziecko w sytuacji". Rok 2024 to rok jubileuszu 40-lecia jego pracy artystycznej.

Przez wiele lat był kierownikiem Działu Promocji i Reklamy, który stworzył od podstaw, pełnił również funkcję rzecznika prasowego Teatru Powszechnego. Zawsze serdeczny. życzliwy i pomocny. Jeden z tych artystów, który żyjąc teatrem, uważał, że jego rola nie kończy się na kreowaniu postaci, ale jego obowiązkiem jest działalność edukacyjna, niwelująca różnice społeczne i budująca porozumienie. Od zawsze zwracał uwagę na kluczowe dla rozwoju Łodzi pojęcia: edukacja kulturowa i rewitalizacja społeczna.

Andrzej Jakubas został odznaczony Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Pożegnanie Andrzeja Jakubasa odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym na Dołach (ul. Smutna) w Łodzi. 14 października od godz. 12 w kaplicy cmentarnej odbędzie się msza święta, następnie jego prochy zostaną odprowadzone na miejsce pochówku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stachu
Nie znam, ale wieczne odpoczywanie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl