Od 1 stycznia 2020 roku w Polsce będą cztery nowe miasta [Lututów, Piątek, Czerwińsk nad Wisłą, Klimontów]

Jakub Oworuszko
fot. Twitter MSWiA
Czerwińsk nad Wisłą w woj. mazowieckim, Klimontów w woj. świętokrzyskim oraz Lututów i Piątek w woj. łódzkim - to cztery miejscowości, które od 1 stycznia 2020 roku odzyskają po latach statusy miast.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z lipca 2019 roku status miasta od 1 stycznia otrzymują cztery miejscowości: Lututów, Piątek, Czerwińsk nad Wisłą oraz Klimontów.

Wszystkie te miejscowości odzyskają status, który utraciły w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym (1863-1864).

Jednym z argumentów przemawiającym za przyznaniem statusów miast był fakt, że większość mieszkańców tych miejscowości pracuje poza rolnictwem. Za pozytywnym rozpatrzeniem wniosków przemawiały również m.in. cechy funkcjonalno-przestrzenne, świadczące o miejskim charakterze tych miejscowości - informuje MSWiA.

Status miasta otrzyma m.in. Piątek, który jest geometrycznym środkiem Polski.

W siedzibie MSWiA przekazano 30 grudnia akty nadania statusu miast trzem miejscowościom (Lututów, Piątek i Klimontów), natomiast 2 stycznia wiceminister Maciej Wąsik przekaże akt dla Czerwińska nad Wisłą. - Dla miejscowości otrzymanie statusu miasta to bardzo ważne wydarzenie. Zwiększają się prestiż oraz możliwości rozwoju – mówił podczas uroczystości wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. – Życzę wszystkim mieszkańcom, by czuli się dumni, że od 1 stycznia ich miejscowości będą miały status miasta. Niech Państwa miasta rozwijają się na miarę statusu, który 1 stycznia 2020 r. znów uzyskają – dodał.

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich - podkreśla w komunikacie MSWiA.

W sumie od 1 stycznia 2020 roku na terenie Polski będą 944 miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kiedy doczekamy się tego, że Nowa Huta będzie odrębnym miastem (i - oczywiście - odrębną gminą) a nie częścią Krakowa?

S
Sram

Podniecilem się.

k
ksiegowa

Poza zmiana nazwy z Gminna Rada Narodowa na Miejska Rade Narodowa i nazwa Posterunku Policji na Komenda Policji nic sie tam nie zmieni.

No teraz nie beda miec juz wojta ale burmistrza to tez wazna wiadomosc.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl