Wyniki przeprowadzonego badania wykazały, że zdecydowana większość Polaków nie jest zadowolona z poziomu swojego wynagrodzenia. Swoje niezadowolenie wyraziło 65 proc. ankietowanych. Zaledwie 4 proc. wyraziło swoje pełne zadowolenie z poziomu wynagrodzenia.
Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o poziom zadowolenia z wykonywanej pracy. Aż 77 proc. badanych jest zadowolonych z pracy, a jedynie 5 proc. wyraża swoje niezadowolenie. Dokładne wyniki badania obrazuje poniższy wykres.
Poziom zadowolenia w zależności od szczebla w hierarchii
Badania wykazały również, że poczucie satysfakcji z wynagrodzenia i pracy rosło wraz z zajmowaniem kolejnych szczebli w hierarchii organizacji. 77 proc. dyrektorów było zadowolonych ze swojej pracy, a jedynie 51 proc. przedstawicieli najwyższego szczebla w hierarchii organizacji było zadowolonych ze swoich zarobków.
Podobna zależność występuje w przypadku pracowników szeregowych, gdzie 66 proc. badanych jest zadowolonych z wykonywanej pracy, a jedynie 26. proc. cieszy się ze swojego wynagrodzenia.
Dokładne dane przedstawione zostały na poniższej infografice
Czy zarobki wpływają na zadowolenie z pracy?
Na zadowolenie z pracy niewątpliwie mogą również wpływać zarobki. Jak pokazują badania, w grupie osób otrzymujących płacę minimalną (2800 zł w 2021 roku) zaledwie 11 proc. było zadowolonych z otrzymywanego wynagrodzenia całkowitego. Przechodzenie do wyższych grup dochodowych wiąże się z tendencją zarówno do zwiększenia zadowolenia z pracy, jak i wynagrodzenia.
Wśród tych, którzy otrzymywali pensje w przedziale od 11001 do 12000 zł, odsetek zadowolonych z zarobków osiągnął poziom 56 proc., a z pracy – 85 proc.
Dokładne dane zaprezentowane zostały na poniższej infografice
Źródło: money.pl
mm
