Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że życiorys Karoliny Kaczorowskiej jak w soczewce skupia polskie doświadczenia historyczne XX wieku. Przypomniał, że była zesłana na Syberię przez Sowietów, po ewakuacji z Armią Andersa podzieliła los "dzieci tułaczy" i przez Afrykę trafiła do Wielkiej Brytanii.
"Tam poznała swojego przyszłego męża Ryszarda Kaczorowskiego. Poznała go na niwie harcerskiej. Zarówno pan prezydent, jak i ona byli do końca życia - to podkreślali - gorącymi, z zamiłowania i z serca harcerzami. Byli zaangażowani w ruch harcerski na emigracji. A pani Karolina, wychowując dwie córki i wspierając męża, towarzyszyła mu we wszystkich przedsięwzięciach, które związane były z budzeniem i podtrzymywaniem ducha narodu na uchodźstwie" - mówił Jan Józef Kasprzyk.
Przez wiele lat Karolina Kaczorowska pracowała jako nauczycielka, angażując się w edukację młodego pokolenia niepodległościowej emigracji. Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że uroczystości pogrzebowe ostatniej Pierwszej Damy II RP odbędą się nieprzypadkowo w kolejną rocznicę podpisania konstytucji kwietniowej z 1935 roku.
"Czyli konstytucji, na mocy której, możliwe było kontynuowanie misji legalnych organów państwa polskiego, przede wszystkim misji Prezydenta Rzeczypospolitej od 1939 do 1990 roku" - zaznaczył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Jak dodał, pogrzeb Karoliny Kaczorowskiej, jako małżonki ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, będzie "zamknięciem historii II RP" w sensie instytucjonalnym.
W piątek urna ze szczątkami prezydentowej Kaczorowskiej przyleci samolotem rządowym z Londynu do Warszawy. Po oficjalnej ceremonii powitania na lotnisku w godzinach popołudniowych w Świątyni Opatrzności Bożej zostaną odprawione nieszpory. Do 22.00 będzie można indywidualnie oddać hołd i pomodlić się przy urnie Karoliny Kaczorowskiej.
Główną uroczystość pogrzebową w Świątyni Opatrzności Bożej zaplanowano w sobotę w południe. W ceremonii wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Uroczystości pożegnania Karoliny Kaczorowskiej są otwarte dla wszystkich, spodziewane są również delegacje harcerzy, środowisk niepodległościowych i emigracyjnych.
Źródło: Polskie Radio 24
