Spis treści
Nowelizacja Kodeksu pracy. Skrócony tydzień pracy?
Wymiar czasu pracy rzeczywiście ma być skrócony. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie mógł pracować tylko cztery dni w tygodniu. W projekcie ustawy tygodniowy wymiar etatu ma zostać skrócony z 40 godzin do 35 godzin tygodniowo. Będziemy więc pracować 7 godzin dziennie, lub cztery dni w tygodniu.
Krótszy tydzień pracy to mniejsze zarobki?
Według projektu ustawy, fakt, że będziemy pracować o pięć godzin tygodniowo krócej, nie wpłynie w żaden sposób na miesięczną pensję.
– W tym przypadku ustawodawca obejmuje ochroną pracowników i zapewnia stałość dotychczasowego wynagrodzenia – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu mec. Marta Olczak-Klimek
Taki model został już wcześniej zastosowany we Francji i pilotażowo w kilku innych krajach. Jego skutki mają być w dużej mierze pozytywne.
Nowelizacja Kodeksu pracy. Kiedy wejdzie w życie?
Nowe przepisy dotyczące chociażby pracy zdalnej zaczną obowiązywać od 7 kwietnia 2023. Skrócony czas pracy ma być za to wprowadzany stopniowo - najpierw pracownicy spędzą w biurach 38 godzin zamiast 40 tygodniowo. Według prognoz, za dwa lata powinniśmy pracować w skróconym wymiarze godzin.
Kontrola trzeźwości, urlop rodzicielski. Co wprowadza nowelizacja 2023?
Podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza wiele istotnych zmian. Zmienią się m.in. regulacje dotyczące urlopów rodzicielskich. Zostaną wprowadzone również zasady dotyczące kontroli trzeźwości pracownika.
Szczegółów dowiesz się klikając w galerię poniżej!
