Nie brakuje samochodów, które swoją obecnością na ekranie na zawsze zapisały się w historii kina. Nie trzeba być również geniuszem, aby wpaść na to, że czterokołowy wynalazek to jedna z największych branż na świecie, która nie daje o sobie zapomnieć. Samochody są niezbędnym i fundamentalnym motywem w kinematografii.
Najbardziej kultowe samochody w historii kina
Volkswagen 166 Schwimmwagen - "Samochodzik i Templariusze"
Głównym bohaterem powieści Zbigniewa Nienackiego było zmodyfikowane Ferrari 410 SuperAmerica, którego pozostałości po wypadku znalazł pod Zakopanem i złożył na nowo wuj głównego bohatera. Samochód – zwany Wehikułem – w ekranizacjach słynnych książek przybrał jednak nieco inną formę. W serialu “Samochodzik i Templariusze”, najbardziej znanej adaptacji przygód Pana Samochodzika, Stanisław Mikulski usiadł za kierownicą Volkswagena 166 Schwimmwagen.

DeLorean - "Powrót do przyszłości"
DeLorean DMC-12 to bez wątpienia auto ze wszech miar kultowe. Nieśmiertelność zapewniła mu oczywiście trylogia „Powrót do przyszłości”, w której pełnił on rolę wehikułu czasu. To właśnie dzięki niemu naukowiec i wynalazca doktor Brown oraz jego przyjaciel Marty McFly mogli odbywać swoje podróże w czasie w tę i z powrotem.

Subaru Impreza WRX STI - "Baby Driver"
Niby zwykłe Subaru, a w filmie "Baby Driver" prezentuje się jak auto za kilka milionów. Być może to zasługa wartkiej akcji, dobrego montażu, czy też młodego kierowcy, który zasiadł za kierownicą. Z pewnością na efekt końcowy miały wpływ również modyfikacje, wprowadzone przez firmę DBW Motorsport na potrzeby filmu. Pierwotnie było to Subaru z 2006 roku - model Impreza WRX Limited, ale zmieniono jego napęd z klasycznego 4x4 na tylny, aby móc na planie wykonywać widowiskowy drift.

Aston Martin DB5 - Seria "James Bond"
Gdyby spytać o najbardziej kultowy filmowy samochód, prawdopodobnie większość ankietowanych odpowie bez wahania, że to Aston Martin DB, który należał do samego Jamesa Bonda. Wszystkie samochody Agenta 007 mocno odcisnęły się w pamięci fanów motoryzacji, ale ten wyjątkowo - wszystkie "nowoczesne gadżety" typu wbudowane karabiny maszynowe, siedzenia z wyrzutnią i systemy nawigacji były w latach 60. czymś absolutnie niesamowitym.

Ford LTD Country Squire - "W krzywym zwierciadle"
Tutaj mamy nie tylko kultowe auto, ale i kultową rodzinę. Oczywiście chodzi o familię Griswoldów, która posiadała Forda LTD Country Squire z 1979 roku. Tego samochodu nie da się nie znać. Ten pięciodrzwiowy kombiak z silnikiem V8 zaliczył występy w kilkudziesięciu filmach. Jednogłośnie jest on wspaniałą częścią nie tylko kinematografii, ale również motoryzacji i popkultury. Obecnie za takie auto w dobry stanie, trzeba zapłacić ponad 40 000 zł.

Mustang GT 390 - "Bullitt"
Sceny pościgowe z "Bullitta" są dziś klasyką kina akcji. Nic więc dziwnego, że Mustang Steve'a McQueena w kolorze Highland Green stał się jednym z najsłynniejszych samochodów na świecie. Na potrzeby filmu Ford wypożyczył ekipie dwa fastbacki - oba modele mogły się pochwalić pakietem Forda GT i silnikiem V8 o pojemności 390 cali sześciennych pod maską.

Citroen DS - "Fantomas powraca"
Citroen DS pojawił się wprawdzie w wielu starszych filmach, jednak w większości z nich nie odegrał znaczącej roli. Wyjątkiem jest film „Fantomas powraca”, z udziałem jednej z największych gwiazd komediowych w historii, Louisa de Funesa. W tej ekranizacji DS występuje jako… samolot odrzutowy, który umożliwia nieuchwytnemu przestępcy, tytułowemu Fantomasowi, spektakularną ucieczkę przed wymiarem sprawiedliwości, a konkretniej – przed komisarzem policji, Paulem Juve.


Ted