Spis treści
Pisarze z listy lektur wciąż obecni we współczesnym świecie
Zwykle nazwiska osób, które pojawiają się na listach lektur, są dla nas tak odległe, że funkcjonują w naszych umysłach wyłącznie jako dawno miniona historia. Okazuje się jednak, że w przestrzeni publicznej istnieje dużo więcej osób spokrewnionych z wielkimi literami, niż się spodziewaliśmy.
Przeczytaj też: To imię znaczy „piękna” i zostało wymyślone przez Adama Mickiewicza. Zobacz inne imiona, które narodziły się na kartach powieści
Lista lektur nie zachęca
Lista lektur jest zwykle bardzo obszerna i choć nauczyciele polskiego robią wiele, by było interesująco i uczniowie chętnie sięgali po książki, to nie zawsze udaje się to zrobić. Dziś już raczej nie usłyszymy na lekcjach „Słowacki wielkim poetą był” – niezapomnianych słów nauczyciela z powieści Gombrowicza „Ferdydurke”, jednak już na samą myśl o tym, że trzeba obowiązkowo poznać dawną literaturę, niektórzy uczniowie przewracają oczami.
Jednym ze sposobów zainteresowania uczniów literaturą jest „sprzedanie” im ciekawostek na temat autorów niektórych powieści. I tak biografię każdego pisarza uczniowie mogą sprawdzić w Wikipedii w kilka sekund, ale o tym, że np. Hemingway pisał na stojąco, dlaczego Tuwim wstydził się swojego znamienia, czy fakt, iż Mickiewicz wymyślił imię Grażyna, które w dziś jest często wykorzystywane w memach, nie dowiemy się tak szybko. Musimy wiedzieć, czego szukamy, a trudno wymagać od dzieci, by spodziewali się niezwykłych faktów o niezbyt lubianych przez siebie postaciach.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło: TikTok, Baba od polskiego
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?