Spis treści
Polska walczy z wirusem afrykańskiego pomoru świń od lat. Pierwsze ogniska choroby wykryto w 2014 roku we wszystkich wschodnich województwach kraju. Na zachodzie kraju ASF pojawił się 5 lat później.
Wrocławianie trafiają na padłe dziki
Na dzika zakażonego ASF, podczas spaceru natrafiła ostatnio mieszkanka Wrocławia. Zwierzę znalazła w północno-zachodniej części miasta, nad Odrą, w okolicach Grobli Pilczycko-Prackiej.
“Uwaga! Kolejny raz w tej samej okolicy znalazłam wpół żywego dzika. Oddychał, ale nie ruszał się, leżał. Nie miał żadnych oznak potrącenia ani uszkodzenia ciała. Sprawę zgłosiłam. Dowiedziałam się, że to już czwarty dzik w tej okolicy” – napisała kobieta na jednej z grup w mediach społecznościowych.
Takich przypadków było więcej. Padłe dziki znaleziono też na wrocławskich Maślicach i Stabłowicach.
Wirus ASF we Wrocławiu
Informację o ogniskach afrykańskiego pomoru świń we Wrocławiu potwierdził Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wrocławiu. Wirus dał o sobie znać już na początku lutego.
"7 lutego 2023 r. Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instyt Badawczy w Puławach potwierdził wystąpienie nowych przypadków wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wrocławskiego. ASF stwierdzono u 10 dzików padłych, znalezionych w okolicach osiedla Świniary gmina Wrocław" – czytamy w oficjalnym komunikacie.

ASF – Urząd Miasta apeluje o ostrożność
O konieczności zachowania "środków ostrożności podczas przebywania na zielonych terenach spacerowych" zaapelował do mieszkańców wrocławski ratusz.
"Dotyczy to przede wszystkim osób spacerujących z psami. W celu zapobiegania zetknięcia się zwierząt domowych z wektorami wirusa ASF, jakimi są padłe dziki, konieczne jest trzymanie psów na smyczy podczas spacerów. Zapewnia to stałą kontrolę naszego zwierzaka i eliminuje ryzyko zetknięcia się go z zakażonymi szczątkami" – informacja takiej treści pojawiła się na miejskim BIP.
Magistrat przypomina też zalecenia Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w związku z ASF:
- w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych,
- należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas),
- nie wolno spuszczać psów ze smyczy,
- należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia,
- należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.
Co zrobić, gdy znajdziemy padłego dzika?
Wirus afrykańskiego pomoru świń nie stanowi zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka, jest jednak chorobą śmiertelną dla świń i przez to powoduje ogromne straty gospodarcze. Dziki są głównymi nosicielami wirusa ASF.
Znalezienie padłego dzika na terenie Wrocławia, trzeba niezwłocznie zgłosić:
- do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, tel. 71 347 98 20
- do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. 71 770 22 22
Mapa obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF

