Od 2011 roku w placówce trwała budowa pawilonu akwarystycznego. Po drodze nie zabrakło perturbacji, ale dziś nowe pomieszczenia są gotowe i czekają na otwarcie. W poniedziałek zwiedzą je zaproszeni oficjele, we wtorek wejść może już każdy. Ale namiastkę podwodnych przeżyć możecie poczuć już teraz.
ZOBACZ KONIECZNIE WIDEO:
AKWARIUM PALMIARNI W GLIWICACH ZOBACZ FILM
Żeby dostać się do akwariów przechodzimy przez już istniejące pawilony. Po chwili dochodzimy do niskiego, okrągłego pomieszczenia. Panuje w nim półmrok, a jedynym źródłem światła są iluminacje w trzech wielkich akwariach. Zbiorniki mają po nieco ponad 10 tys. litrów pojemności i zajmują całą ścianę pomieszczenia. Dosłownie otaczają wchodzące do środka osoby. Automatycznie nasuwa się jedno wrażenie - jesteśmy na dnie jakiegoś jeziora czy rzeki.
W kolejnym pomieszczeniu znajduje się jeszcze jedno akwarium - największe, bo o pojemności 60 tys. litrów. Akwaria podzielone są "tematycznie". W największym z bliska obejrzymy życie w Amazonce. W trzech mniejszych znajdują się okazy fauny i flory z jeziora Tanganika w Afryce, z azjatyckich oraz polskich rzek. Wyjątkowo ciekawie prezentują się arapaimy, czyli jedne z największych słodkowodnych ryby pochodzące z Ameryki Południowej. Na wolności osiągają długość 4 metrów i wagę do 200 kg! Te w Gliwicach są naturalnie mniejsze, ale to jeszcze młode osobniki i wciąż mogą urosnąć.
Nowy pawilon akwarystyczny będzie wyposażony również w multimedialne monitory, zaś w największym zbiorniku śledzić ryby możemy również dzięki kamerom. - To jeden z najnowocześniejszych i drugi co do wielkości, pod Gdyni, taki obiekt w Polsce - chwali się Miejski Zakład Usług-Komunalnych, który opiekuje się palmiarnią.
*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*PROGNOZA POGODY NA KONIEC LIPCA: Nadciąga fala upałów!
*Wampiry z Gliwic: Coraz więcej szkieletów bez głów ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA
*Proces Katarzyny W.: Tajemniczy świadek ujawnia sensacyjne fakty