Papua-Nowa Gwinea: Dramatyczne osunięcie ziemi. Zginęło ponad 2 tys. osób

Lidia Lemaniak
Marcin Koziestański
Opracowanie:
Nowozelandzki dziennik „New Zealand Herald” przekazał, że liczba możliwych ofiar została oszacowana na podstawie doniesień lokalnych mieszkańców.
Nowozelandzki dziennik „New Zealand Herald” przekazał, że liczba możliwych ofiar została oszacowana na podstawie doniesień lokalnych mieszkańców. EPA/NINGA ROLE BEST QUALITY AVAILABLE AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT EDITORIAL USE ONLY EDITORIAL USE ONLY Dostawca: PAP/EPA
Centrum zarządzania kryzysowego Papui-Nowej Gwinei poinformowało w poniedziałek ONZ, że ponad 2 tys. osób „zostało pogrzebanych żywcem”, po tym, jak w piątek ziemia osunęła się na leżące u stóp zbocza trzy wioski w środkowej części kraju.

Spis treści

Osuwisko ma głębokość ośmiu metrów

„Osuwisko spowodowało (oprócz ofiar) poważne zniszczenia budynków i pól uprawnych oraz wywarło poważny wpływ na funkcjonowanie gospodarki kraju” – przekazało centrum w liście do ONZ.

Osuwisko ma głębokość sięgającą ośmiu metrów i rozciąga się na obszarze niemal czterech boisk piłkarskich. W niedzielę na miejscu pojawiła się pierwsza ciężka maszyna do robót ziemnych - koparka podarowana przez lokalnego przedsiębiorcę budowalnego. Wcześniej poszukujący ofiar mieszkańcy wsi kopali łopatami i motykami. Sytuację pogorszył padający nocą deszcz.

Ziemia będzie się nadal osuwać?

Serhan Aktoprak, szef misji Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji w Papui-Nowej Gwinei, powiedział, że woda przesiąkająca przez gruz i kamienie zwiększa ryzyko dalszego osuwania się ziemi.

Urzędnicy twierdzą, że mieszkańcy wsi są podzieleni co do tego, czy należy pozwolić ciężkim maszynom na odkopywanie i potencjalnie dalsze uszkodzenia ciał ich przysypanych bliskich. ONZ szacowała w niedzielę liczbę ofiar na 670, a lokalny dziennik „Papua New Guinea Post-Courier” na tysiąc, jednak do poniedziałku odnaleziono zaledwie sześć ciał. Osuwisko zniszczyło drogi dojazdowe, co utrudnia akcję niesienia pomocy.

Papua-Nowa Gwinea jest najbliższym sąsiadem Australii, a oba kraje zacieśniają więzi obronne w ramach wysiłków mających na celu przeciwdziałanie rosnącemu wpływowi Chin w regionie. Australia jest także największym dostawcą pomocy zagranicznej dla swojej byłej kolonii, która uzyskała niepodległość w 1975 roku.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl