Parkowanie na chodniku. Wkrótce będzie nielegalne? Zobacz co się zmieni, aby nie dostać mandatu

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Od 21 września parkowanie na chodniku będzie całkowicie nielegalne. A to za sprawą nowej definicji chodnika. Ta została umieszczona w ustawie Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.
Od 21 września parkowanie na chodniku będzie całkowicie nielegalne. A to za sprawą nowej definicji chodnika. Ta została umieszczona w ustawie Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Andrzej Banaś
Do 21 września parkowanie na chodniku pod określonymi warunkami jest legalne. Po tej dacie nastąpią zmiany, a wszystko za sprawą nowej definicji chodnika.

Obecnie dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5t pod warunkiem że: Na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju; Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5m; Pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Ponadto, jeżeli spełnione są warunki z pkt 1 i 2 to dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego pojazdu. Dotyczy to tylko następujących pojazdów:

  • samochód osobowy o DMC do 2,5t,
  • motocykl,
  • motorower,
  • rower,
  • wózek rowerowy.

Pojazd niewymieniony powyżej może być umieszczony w całości na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi. Jednak nawet wówczas DMC tego pojazdu nie może być większe niż 2,5t.

Tak jest obecnie, ale już od 21 września parkowanie na chodniku będzie całkowicie nielegalne. A to za sprawą nowej definicji chodnika. Ta została umieszczona w ustawie o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.

Nowa definicja chodnika

Teraz definicja chodnika brzmi: chodnik - część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych. W świetle nowych przepisów chodnik definiowany jest jako część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch. Z definicji wynika, że po chodniku mogą poruszać się jedynie piesi. Co z parkowaniem? Nie do końca sprecyzowano, gdyż prawo wciąż będzie regulowało zasady, jakie obowiązują podczas parkowania samochodów na chodniku.

Przepisy precyzują, że szerokość chodnika nie powinna być mniejsza niż 180 cm, przy czym w trudnych warunkach dopuszcza się możliwość zbudowania chodnika o szerokości nie mniejszej niż 100 cm, ale z "obowiązkiem utworzenia miejsc do wymijania się osób szczególnymi potrzebami, o długości nie mniejszej niż 2,00 m i szerokości nie mniejszej niż 1,80 m.

Mandat za parkowanie na chodniku

W przypadku złamania przepisów dotyczących parkowania na chodniku, na kierowcę może zostać nałożony mandat w wysokości 100 złotych. To jednak nie koniec, bo do jego konta dopisany zostanie 1 punkt karny.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Parkowanie na chodniku. Wkrótce będzie nielegalne? Zobacz co się zmieni, aby nie dostać mandatu - Motofakty

Wróć na i.pl Portal i.pl