
Topnieją peruwiańskie lodowce
Peru nadal posiada najwięcej tropikalnych lodowców na świecie. To aż 68 proc. wszystkich takich lodowców na ziemi. Niestety w ostatnich latach temperatury rosną, co powoduje, że te lodowce topnieją.
Raport rządu obejmuje czas od 1962 roku. 61 lat temu lodowce w Peru pokrywało 2399 kilometrów kwadratowych lodu i śniegu. W ostatnim czasie jest to aż o 56 proc. mniej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Peru straciło ponad połowę zasobów wody
Rosnące temperatury doprowadziły do topnienia lodowców i powstania nowych lagun górskich, które mogą grozić wylewami i powodziami – tak twierdzi Narodowy Instytut Badań nad Lodowcami i Ekosystemami Górskimi. Według badania tylko w ostatnich siedmiu latach doszło do straty aż 6 proc. tropikalnych lodowców w Peru. Topnienie lodowców przekłada się na mniejszą ilość wody w kraju i regionie.
Takie straty mogłyby zniwelować laguny polodowcowe, których w Peru jest blisko 8,5 tys. Jednakże znajdują się one na dużych wysokościach i według dyrektora ds. badań nad lodowcami w Ministerstwie Środowiska Jesusa Gomeza, stwarza to ryzyko powodzi, a z raportu wynika, że prawie 20 milionów Peruwiańczyków czerpie bezpośrednie lub pośrednie korzyści z wody spływającej z lodowców.
Oznacza to, że straciliśmy ponad połowę naszych zasobów wody – stwierdziła minister środowiska Albina Ruiz.
Źródło: CNN
ag