Karina, Marzena, Kamila, Izabela i Wioletta - różni je wiek, miejsce zamieszkania, mają różne życiowe doświadczenia i wykształcenie. Łączy je opieka nad dziećmi z niepełnosprawnościami: Oskarem, Oliwią, Tadziem, Wiktorem i Nikolą.
Zwiastun filmu:
- Poznaj historie pięciu kobiet, które musiały znaleźć w sobie ogromne pokłady siły, by udźwignąć ciężar, z którym przyszło im się zmierzyć - czytamy w zapowiedzi filmu, którego premierę zaplanowano na kanale You Tube 13 grudnia o godz. 20.00.
Będzie można go obejrzeć pod tym linkiem
- Niepełnosprawność przybiera różne formy. Gdy puka do domu, w którym wcześniej trwało normalne życie, wszystko się zmienia i nabiera nowego znaczenia. Pięć kobiet, pięć matek, pięć historii. Łączy je wspólny mianownik - niepełnosprawność - napisali pomysłodawcy.
Autorką dokumentu jest opolanka Barbara Białowąs, reżyserka i scenarzystka, nagrodzona za “Moją nową drogę” i pełnometrażowy debiut filmowy “Big Love”.
W "Pięciu kobietach" pokazuje, jak wygląda życie matek dzieci z niepełnosprawnościami, które łączy to, że ich ciąże przebiegały prawidłowo, a diagnozy pojawiły się już po urodzeniu dzieci. Tylko jedna z nich przyznaje, że po porodzie w szpitalu otrzymała wskazówki i skierowania, gdzie dalej konsultować synka i jak zapewnić mu opiekę. Pozostałe dzielą się w filmie poczuciem braku takiego wsparcia.
- Państwo funduje naszym dzieciom pół godziny rehabilitacji tygodniowo. Na tyle to nawet nie opłacałoby się przyjeżdżać i rozbierać. Sami musimy zabiegać o pieniądze na uprawnianie dzieci - mówi w filmie Marzena, mama Oliwii.
Pomysłodawczyniami opowieści o życiu mam walczących o usprawnienie swoich dzieci są Małgorzata Bilińska, wiceprezes Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji i dr Ewelina Konieczna z Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego.
- Trzy lata temu realizowałyśmy wspólnie projekt "Siła Kobiet", w ramach którego pracowałyśmy z paniami z niepełnosprawnościami i opiekującymi się niepełnosprawnymi dziećmi - wspomina dr Ewelina Konieczna. - Finałem była uroczysta gala w Filharmonii Opolskiej, na której zaprezentowałyśmy profesjonalne zdjęcia bohaterek "po metamorfozach", jakie przeszły w ramach projektu, a one same opowiadały o swoich doświadczeniach. "Siła Kobiet 2" to kontynuacja tamtego wydarzenia. Tym razem w ramach projektu powstał film, który opowiada historie mam dzieci niepełnosprawnych.
Fizjoterapeutka Małgorzata Bilińska spotyka się z niektórymi z tych bohaterek regularnie podczas rehabilitacji ich dzieci. - W filmie zobaczyłam je w szerszym ujęciu. W czasie zajęć nie ma wiele czasu na rozmowy o życiu, bo trzeba skoncentrować się na ćwiczeniu. Podziwiam ich determinację, siłę, dzięki której pokonują przeszkody wydawałoby się, że nie do przebycia. Staramy się im w tym przez stowarzyszenie pomagać - mówi i dodaje, że projektu nie udałoby się zrealizować bez pozyskanego finansowania z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
- Bohaterami w tych rodzinach są też ojcowie i być może to im będziemy chciały poświęcić kolejną odsłonę projektu o sile osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów - dodaje Małgorzata Bilińska.
