Po interwencji sprawą dobrostanu zwierząt zajął się Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tomaszowie Mazowieckim i Urząd Gminy Tomaszów. W związku z podejrzeniem znęcania się nad zwierzętami, jest deklaracja wójta gminy o odebraniu gospodarzom z Łaziska ponad 40 zwierząt, nie ma jednak jeszcze formalnych decyzji w tej sprawie.
Dantejskie sceny we wsi Łazisko
(...) W niesprzątanych latami oborach, w których warstwa dochodów sięgała dwa metry, zwierzęta konały z głodu i pragnienia. Niedożywione psy żywiły się zwłokami martwych źrebiąt. Za ich budę służyła azbestowa płyta, oparta o ścianę budynku… Chore, zdziczałe, zaniedbane istoty każdego dnia walczyły tu o przetrwanie… - dramatyczny wpis tej treści zamieścił w mediach społecznościowych DIOZ (Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt) i załączył filmik ukazujący dantejskie sceny z udziałem zwierząt we wsi Łazisko w gm. Tomaszów Mazowiecki
Na filmie widać m. in. bydło stojące w odchodach, wychudzoną świnię i psa nadgryzającego martwe źrebię. Zarejestrowano też asystę policji i agresywne zachowanie właściciela gospodarstwa, który ze sztachetą w ręku naciera na społecznego inspektora, by przepędzić go z obejścia.
"Pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii zostawiamy w tym miejscy zwierzęta, zabierając z horroru małe, chore i głodne psie dzieci. Pozostałych, zdziczałych suczek, które zawzięcie broniły swojego posiłku - padłego konia, nie udało się odłowić. Dajemy gminie Tomaszów Mazowiecki dwa dni, na odebranie stąd wszystkich zwierząt! To w ich ustawowym obowiązku jest ich zabezpieczenie!" - dodał w swym wpisie DIOZ.
Służby weterynaryjne potwierdzają dramat zwierząt we wsi Łazisko
Marcin Żegota, powiatowy lekarz weterynarii w Tomaszowie Maz. potwierdza, że o fatalnej sytuacji związanej z warunkami życia zwierząt we wsi Łazisko powiadomiła go 28 marca organizacja Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt (DIOZ). Natychmiast pojechał na miejsce.
W gospodarstwie zastał 19 sztuk dorosłwego bydła (3 samców, 16 samic) większość bez kolczyków, 9 sztuk świń, w tym jedną skrajnie wychudzoną, a pozostałe w stanie zdrowotnym "co najwyżej średnim", bytujące w bardzo złych warunkach, 8 sztuk koni (2 samce, 6 samic), a ponadto 4 dorosłe psy i 3 szczeniaki.
- Dawno nie widziałem aż tak złych warunków. Są szokujące w dobie obecnej cywilizacji - przyznaje Marcin Żegota. - W jednym pomieszczeniu zastałem bydło, świnie i konie, co jest absolutnie niedopuszczalne Żaden z psów nie miał udokumentowanych szczepień przeciwko wściekliźnie. Szczeniaki były zarobaczone, w złej kondycji. Wszystkie psy bały się swoich właścicieli. Poprosiłem o ocenę stanu zdrowia zwierząt niezależnego lekarza weterynarii Macieja Kejnę.
Gospodarz tłumaczył, że źrebak padł podczas porodu i właściciel wyrzucił truchło przed oborę. Psy prawdopodobnie niewłaściwie karmione zaczęły nadgryzać zwłoki. Inspektor weterynarii nakazał odizolować je od żywych zwierząt i zawiadomił zakład utylizacji, by je odebrał.
Sprawą zwierząt zajmie się prokurator
W środę (29 marca) na kontrolę do Łaziska pojechało kolejnych czterech inspektorów. Na miejscu byli też przedstawiciele Urzędu Gminy Tomaszów Maz. i asysta policji.
- Po potwierdzeniu nieprawidłowości, zostaną sporządzone protokoły i na ich podstawie wyślemy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa oraz wniosek do urzędu gminy o odebranie zwierząt - dodaje powiatowy lekarz weterynarii. - asp. sztab. Grzegorz Stasiak, oficer prasowy tomaszowskiej policji, przekazał nam, że służby powiatowego lekarza weterynarii oceniają, czy mogło dojść do znęcania się na zwierzętami, czy też mamy do czynienia z zaniedbaniami ze strony właścicieli.
Niezależnie od tego, z urzędu zbieramy na miejscu materiał dowodowy pod kątem naruszenia art. 35 par. 1 Ustawy o ochronie zwierząt - dodaje asp. sztab. Grzegorz Stasiak.
W przywołanym artykule i paragrafie czytamy: "Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."
Gmina Tomaszów odbierze zwierzęta właścicielom?
W związku z dramatyczną sytuacją zwierząt we wsi Łazisko, Franciszek Szmigiel, wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki, deklaruje, że urzędnicy w porozumieniu z PIW podejmują niezbędne działania w celu odebrania zwierząt.
Jednocześnie informuję, że nie wpływały do nas wcześniej żadne sygnały od osób fizycznych i instytucji o podejrzeniu złego traktowania zwierząt w tym miejscu. Z uzyskanych informacji od właściciela zwierząt ustalono, że 25 marca 2023 r. o godz. 15:23 została podjęta interwencja przez Patrol Interwencyjny ds. Ochrony Praw Zwierząt przy Towarzystwie Przyjaciół Zwierząt ARKADIA w Głownie, która sprawdziła warunki bytowania zwierząt i dała zalecenia pokontrolnie do ich wykonania w terminie 14 dni. Informacja o tej kontroli nie wpłynęła do naszego urzędu - dodał wójt w specjalnym komunikacie.
Zobacz na Instagramie film z interwencji w gospodarstwie rolnym "Zwierzęta gospodarskie konają po cichu… Ich cierpienie jest skrywane w zamkniętych oborach."
