Kobiety w polskim wojsku
Pierwsze kobiety w Wojsku Polskim pojawiły się w 1988 r., kiedy to siły zbrojne Rzeczypospolitej Polski rozpoczęły rekrutację pań wśród absolwentek wybranych studiów cywilnych, najczęściej po kierunkach medycznych. Od tej pory systematycznie, corocznie, przybywało powołań do korpusów oficerskich, chorążych, podoficerskich i szeregowych.

Pierwsze kobiety w służbie wojskowej
- 1988r. - korpus oficerski
- 1994r. - korpus chorążych
- 1999r. - korpus podoficerski
- 2005r. - korpus szeregowych
- 1999r. - otwarcie szkół dla kobiet – wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego
- 2003r. - dostępność do wszystkich stanowisk
Początkowo udział kobiet w Wojsku Polskim wynosił zaledwie ok. 0,3 procenta. Z danych na 1 marca 2024 r. wynika, że w polskiej armii służy zawodowo 17 334 kobiet. Znajdziemy je we wszystkich korpusach i wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Kobiety – żołnierze sprawdzają się na stanowiskach zarówno dowódczych, technicznych, medycznych, wychowawczych, jak i jako szeregowi żołnierze.
- Będziemy wprowadzać kartę rodziny wojskowej, która będzie oferować ulgi dla rodzin wojskowych, żeby docenić naszych współmałżonków, nasze dzieci, naszych rodziców, którzy działają na rzecz tego, abyśmy mogli służyć - podkreślał niedawno Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej.

Do wojska panie wnoszą nie tylko kobiecą aparycję, ale przede wszystkim wiedzę, sprawność, umiejętność analitycznego myślenia, wzorową organizację i - nade wszystko - oddanie Ojczyźnie. Te zdjęcia mówią same za siebie.
Na kolejnych slajdach znajdziecie wyjątkowo urodziwe panie w mundurach. Zdjęcia pochodzą z archiwum Wojska Polskiego i grupy Polska Press.
