Pierwszy dzień jesieni astronomicznej nie zawsze wypada w ten sam dzień. Dlaczego, kiedy wypada w 2018 roku i co jest równonoc jesienna? Wyjaśniamy.
Pierwszy dzień jesieni 2018: kiedy początek jesieni astronomicznej? Równonoc jesienna
Pierwszy dzień jesieni dla nas oznacza zawsze początek mniej przyjemnej aury. Coraz mniej słońca i coraz gorsza pogoda – tak to wygląda aż do wiosny. Początek astronomicznej jesieni to tzw. równonoc jesienna – to właśnie to zjawisko odpowiada za pogodę, jakiej doświadczać będziemy przez kolejne miesiące.
Co to jest równonoc jesienna?
Równonoc jest zjawiskiem, które zdarza się dwa razy do roku:
- w marcu: równonoc wiosenna
- we wrześniu: równonoc jesienna
Potocznie mówi się, że w tym czasie dzień zrównuje się z nocą, ale nie jest tak dokładnie – dzień jest zwykle nieco dłuższy (o kilka-kilkanaście minut).
Równonoc jesienna to zjawisko, po którego wystąpieniu Słońce będzie słabiej oświetlać naszą półkulę. Dobrze to znamy – pierwszy dzień jesieni rozpoczyna dla nas miesiące, w których dzień staje się coraz krótszy, a zmrok nastaje coraz szybciej.
Równonoc jesienna nie ma stałej daty – wypada zwykle 22 albo 23 września. W tym roku równonoc jesienna będzie miała miejsce 23 września o 3:54. W kolejnych latach będzie jednak nieco inaczej.
Pogoda na grudzień 2019. Prognoza pogody na grudzień. Niedłu...
Pierwszy dzień jesieni 2018 – kiedy zaczyna się jesień?
Pierwszy dzień jesieni 2018 to oczywiście równonoc jesienna, czyli jak wspomniano wyżej – 23 września. To jednak nie jedyny pierwszy dzień jesieni jaki możemy wskazać. Mówi się bowiem również o jesieni kalendarzowej. Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej jest stały, jednak nie zawsze pokrywa się z pierwszym dniem jesieni astronomicznej, który jest ruchomy. W tym roku jednak obie daty się pokrywają, ponieważ jesień kalendarzowa zaczyna się 23 września, tak samo, jak jesień astronomiczna w 2018 roku.
FLESZ - likwidacja zmiany czasu