- Przygotowaliśmy projekt ustawy nowelizacji ustawy o NBP. Głownie dotyczy części kształtowania wynagrodzeń w NBP, jawności tych wynagrodzeń i wysokości tych wynagrodzeń - powiedział poseł PiS Andrzej Szlachta podczas wtorkowego briefingu w Sejmie.
- Wynagrodzenie prezesa i wiceprezesów ustala się w oparciu o ogólne zasady kształtowania wynagrodzeń dla kierowniczych stanowisk w państwie, natomiast wynagrodzenia pracowników NBP określa zarząd na podstawie przyjętego rozporządzenia i te wynagrodzenia dla poszczególnych pracowników NBP, ustalone przez zarząd NBP, nie mogą przekroczyć 0,6 krotności pełnego wynagrodzenia prezesa NBP, a więc ustalamy ten górny pułap dla pracowników NBP, na kierowniczych stanowiskach - dodał Szlachta.
Oprócz tego projekt zakłada, że wszystkie wynagrodzenia i zasady wynagradzania, ustalone przez zarząd, będą miały charakter publiczny i prezes NBP, wysokość wynagrodzeń oraz zasady wynagrodzenia opublikuje w BIP. Osoby zajmujące kierownicze stanowiska w NBP, prezes, wiceprezesi podlegają obowiązkowi składania oświadczeń majątkowych, przy czym oświadczenie majątkowe prezesa NBP oraz pierwszego zastępcy NBP są składane prezydentowi RP. Pozostałe oświadczenia wiceprezesów, członków zarządu oraz osób pełniących kierownicze stanowiska w NBP składają oświadczenia na ręce prezesa NBP.
- Wynagrodzenia prezesa NBP są kształtowane w oparciu o zasady ustalania wynagrodzeń na kierowniczych stanowiskach w państwie. Ale chcę jeszcze uzupełnić, że w naszym projekcie znajduje się również zapis, że wysokość wynagrodzeń prezesów, wiceprezesów, członków zarządów oraz osób pełniących kierownicze stanowiska w NBP będą opublikowane w BIP, obejmując okres od 1995 roku, a więc od czasu po denominacji, aby można było porównać, w razie dyskusji, jak na przestrzeni ostatnich 20 lat kształtowały się wynagrodzenia, czy jest jakaś tendencja porównawcza, czy są duże wzrosty - poinformował poseł Andrzej Szlachta.