Mieszkańcy Sopotu od lat krytykowali obecny wygląd głównego placu miasta, skarżąc się na "betonozę", która powstała po modernizacji w 2010 roku. Wcześniej miejsce to było dużo bardziej zielone, zapełnione skwerkami, drzewami i rabatami.
CZYTAJ TAKŻE:
Sopot: Projekt placu jest niezgodny z planem zagospodarowania?
Kiedy na skutek przeprowadzonych 12 lat temu prac zieleni zabrakło, nowa aranżacja tego miejsca spotkała się z krytyką ze strony lokalnych ruchów miejskich, takich jak Fundacja Rozwoju Kocham Sopot czy Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Sopotu.
Realna szansa na zmianę i ponowne zadrzewienie pojawiła się w 2017 roku, kiedy to przegłosowano projekt w tej sprawie zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego.
Rewitalizacja Placu Przyjaciół Sopotu za 7 mln złotych
Koszt rewitalizacji został oszacowany na 7 mln złotych, jednak inwestycja uzyskała dofinansowanie w kwocie 4 998 000 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.
Choć roboty ruszą lada moment, to już teraz wiadomo, że nie będą one przebiegały w sposób ciągły. Zgodnie z umową Firma Budowlano-Drogowa MTM SA z Gdyni będzie musiała wstrzymać realizację robót w terminie od 3 grudnia br. do 4 lutego przyszłego roku. To okres, w którym Sopot co roku urządzał tzw. Miasteczko Noworoczne - festyn obfitujący w atrakcje takie jak kramy z żywnością, lodowisko, karuzele czy liczne wydarzenia kulturalne.
Zmiany na Placu Przyjaciół Sopotu
Zakres zamówienia obejmuje zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez:
- Aranżacje zieleni w postaci nasadzeń drzew, krzewów, bylin, traw i roślin cebulowych, a także pnączy oraz założenia ogrodów deszczowych. Wykonanie korekt utwardzeń w postaci usunięcia i uzupełnienia nawierzchni kamiennej. Obejmuje to również pielęgnację w okresie gwarancyjnym.
- Montaż obiektów małej architektury takich jak pergole, ławki, stojaki rowerowe, śmietniki, maszty, cięgna linowe pod roślinność pnącą, czy stalowe ruszta umożliwiające aranżację wystaw plenerowych,
- Modernizację fontanny poprzez montaż podświetlonych dysz mgielnych i uzupełnienie szafy zasilania
- Modernizację fontanny poprzez montaż podświetlonych dysz mgielnych i uzupełnienie szafy zasilania elektrycznego o aparaty modułowe.
- Budowę infrastruktury technicznej- instalacje wodno-kanalizacyjne, elektroenergetyczne, automatyczny system nawadniający z układem sterowania i regulacji.
- Przebudowę oświetlenia wraz ze stworzeniem dodatkowych elementów świetlnych.
- Wykonanie korekt utwardzeń w postaci usunięcia i uzupełnienia nawierzchni kamiennej.
