Pociągi przewiozły największą od 15 lat liczbę podróżnych

Mikołaj Nowacki
Coraz nowocześniejsze pociągi i coraz krótszy czas przejazdu skłaniają Polaków do podróżowania koleją. W minionym roku pociągi przewiozły największą od 15 lat liczbę pasażerów. I to pomimo licznych utrudnień związanych z modernizacją infrastruktury kolejowej. Coraz więcej osób korzysta także z Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Urząd Transportu Kolejowego opublikował statystyki dotyczące 2017 r. W minionym roku pociągi przewiozły prawie 303,6 mln pasażerów. Ostatni raz powyżej 300 mln pasażerów zanotowano w 2002 r. (304,1 mln). Największy spadek zainteresowania koleją nastąpił w 2005 r. Z pociągów skorzystało wtedy tylko 257,6 mln pasażerów.

- Rok 2017 był wyjątkowo udany dla kolei - komentuje Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - To świadczy o tym, że Polacy wracają do podróżowania pociągami. Oferta kolei coraz lepiej odpowiada na potrzeby pasażerów. Wygodne, nowe lub zmodernizowane pociągi, krótsze czasy przejazdu, odpowiednie ułożenie rozkładu - to zachęca do podróżowania. Dane z ostatnich lat pokazują, że w porównaniu do innych krajów, takich jak Szwajcaria, mamy jeszcze dużo do zrobienia. Ale najnowsze statystyki wskazują, że kierunek jest dobry - dodaje Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Liczba przewiezionych pasażerów w 2017 r. była wyższa o blisko 4 proc. w porównaniu do 2016 r. Najlepszy dla kolei był maj. W tym miesiącu przewieziono 26,8 mln osób. Najgorszy był luty - 23,6 mln pasażerów. Z kolei w 2016 r. najlepszy był październik, a najsłabszy wrzesień.

W minionym roku 75 proc. pasażerów podróżowało Przewozami Regionalnymi, Kolejami Mazowieckimi, PKP Intercity lub PKP SKM w Trójmieście. Spośród liderów tylko spółka PKP Intercity zanotowała wzrost udziału w rynku (o 1 pkt proc.) w porównaniu do 2016 r. Liczba pasażerów PKP Intercity wzrosła o 4,3 mln.

Przewozy Regionalne działające pod marką Polregio straciły udział w rynku przewozów pasażerskich, pomimo wzrostu liczby pasażerów o 400 tys. w porównaniu do 2016 r. Stało się tak, bo udział w rynku zwiększyli przewoźnicy samorządowi: Koleje Dolnośląskie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Małopolskie i Łódzka Kolei Aglomeracyjna.

W 2016 r. Łódzka Kolei Aglomeracyjna miała 0,86 proc. udziału w rynku przewozów pasażerskich. W 2017 r. ten udział wzrósł do 1,27 proc.

„Wśród przewoźników regionalnych i aglomeracyjnych największe wzrosty zanotowały spółki: Koleje Dolnośląskie (o blisko 2,1 mln), Łódzka Kolej Aglomeracyjna (o ponad 1,3 mln), Koleje Mazowieckie (o niecałe 1,2 mln) oraz Koleje Małopolskie (o prawie 0,9 mln). Największy procentowy wzrost zainteresowania ofertą wystąpił dla przewoźników obsługujących województwa łódzkie, dolnośląskie oraz małopolskie” - czytamy w raporcie Urzędu Transportu Kolejowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl