Od pierwszego stycznia wszyscy policjanci w Polsce mają nowe legitymacje. Bardzo różnią się od poprzednich?
Nowe dokumenty mają więcej zabezpieczeń - to jest główna różnica. Są zbliżone wyglądem do tych, które obowiązywały do niedawna. Mają formę karty wykonanej z wielowarstwowego poliwęglanu o formacie zbliżonym do kart płatniczych. A zastosowane zabezpieczenia - takie jak hologram, farba zmienna optycznie czy druk wypukły - mają chronić nowe legitymacje służbowe policjantów przed podrobieniem i przerobieniem. Nowe legitymacje będą obowiązywały przez trzy lata.
W jakich sytuacjach policjanci muszą okazać swoje legitymacje?
Legitymacja jest dokumentem, który policjant w prewencji...
Czyli?
Umundurowany policjant pokazuje ją w momencie podejmowania interwencji, ale na żądanie osoby, wobec której podejmuje czynności. Nie jest więc obowiązany do pokazania jej z urzędu.
A zatem policjant w mundurze pokaże nam swoją legitymację tylko wtedy, jeśli go o to poprosimy
Poprosimy, zażądamy... W przepisach mówi się o żądaniu okazania legitymacji. A policjant musi ją okazać tak, by można było spisać z niej dane.
Są sytuacje, w których funkcjonariusz musi nam pokazać legitymację bez naszego żądania?
Tak. Nieumundurowany policjant ma z urzędu obowiązek okazania legitymacji. A więc nikt nie musi tego żądać, nieumundurowany funkcjonariusz powinien ją sam okazać. Legitymacja potwierdza jego uprawnienia. Dowodzi, że jest on faktycznie policjantem o konkretnych danych osobowych.
Zanim trafił Pan do zespołu prasowego, był Pan...
Dzielnicowym.
[b]Często słyszał Pan żądanie okazania swojej legitymacji służbowej?[b]
Zdarzały się sytuacje, w których proszony byłem o okazanie legitymacji.
[b]Denerwowało to Pana?[b]
Nie, to jest normalna czynność przewidziana przez przepisy. To tak, jaby zapytała pani policjanta, czy denerwuje go, że musi wyjść na służbę w rejon i patrolować ulice. Policjant pełni służbę i jego zachowania wynikają z przepisów, do których się dostosowuje.