- To dobry znak, gdyż społeczność polska na Litwie zapewne może teraz liczyć na przychylność pałacu prezydenckiego w temacie oświaty, tak ważnym dla nas – wskazuje Pukszto, politolog Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.
Podkreśla, że nominacja Urbanowicz „przychylnie wpływa na wizerunek Polaków na Litwie”.
Jolanta Urbanowicz nie jest jedyna. Polacy doradzają litewskim politykom
Od ponad trzech lat, tj. od wyboru Nausedy na prezydenta, jego doradcą do spraw energetyki jest Jarosław Niewierowicz. W zespole litewskiej premier Ingridy Szimonyte pracuje z kolei Artur Ludkowski, dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie, który doradza szefowej rządu w kwestiach dotyczących mniejszości narodowych. Również w zespole przewodniczącej Sejmu Viktorii Czmilyte-Nielsen jest litewski Polak – prawnik Aleksander Radczenko.
- Jest to też przekaz dla społeczności litewskiej, że Polacy na Litwie to nie tylko Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, partia kojarzona powszechnie jako siła opozycyjna, ale też fachowcy, osoby nienależące do partii, których wiedza i doświadczenie są doceniane w najwyższych urzędach kraju – mówi Pukszto.
Kim jest Jolanta Urbanowicz?
44-letnia Jolanta Urbanowicz jest specjalistką w dziedzinie zarządzania oświatą i administracji publicznej. W latach 2019-2020 była wiceministrem w litewskim resorcie oświaty. Stanowisko doradcy prezydenta obejmie 7 listopada. - Mam nadzieję, że dobrze będę mogła wykorzystać zdobyte dotąd doświadczenie – powiedziała PAP Urbanowicz.

mm
Źródło: