Atak na rosyjską bazę Chmejmim w Syrii. Ławrow grzmi o czystkach etniczno-religijnych

Grzegorz Kuczyński
Rosjanie w wojnie domowej w Syrii wspierali Asada
Rosjanie w wojnie domowej w Syrii wspierali Asada Specnaz FSB/Facebook
Według lokalnych doniesień, we wtorek doszło do zbrojnego ataku na rosyjską bazę wojskową w Syrii. To nie pierwszy taki incydent zgłoszony od czasu objęcia władzy w Damaszku przez rząd tymczasowy. Tego samego dnia zaniepokojenie położeniem mniejszości religijnych i etnicznych w Syrii wyraził szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.

SPIS TREŚCI

Nieznani sprawcy przeprowadzili zbrojny atak na bazę lotniczą Chmejmim, używając także ciężkich karabinów maszynowych. Atak doprowadził do starć w okolicy, a na terenie bazy rozległy się syreny alarmowe. W syryjskich mediach społecznościowych krążyły filmy przedstawiające strzelaninę w okolicy bazy.

Chmejmim na celowniku islamistów

Syryjskie i rosyjskie władze nie skomentowały natychmiast tego zdarzenia i nie odnotowano ofiar. Po ataku siły rządowe Syrii ustanowiły w okolicy punkty kontrolne. Baza Chmejmim znajduje się w pobliżu syryjskiego wybrzeża Morza Śródziemnego, około 27 kilometrów na południe od Latakii.

Atak nie jest pierwszym zgłoszonym incydentem bezpieczeństwa w bazie Chmejmim od czasu dojścia do władzy nowego tymczasowego rządu Syrii. Pod koniec kwietnia rosyjskie systemy przeciwlotnicze zestrzeliły dwa drony przelatujące nad miastem Jableh, położonym w pobliżu Chmejmim.

Zmiana reżimu w Syrii

Prezydent Syrii Baszar al-Asad został obalony w grudniu 2024 roku po ofensywie rebeliantów dowodzonych przez Hayat Tahrir al-Sham, grupę dżihadystów powiązaną wcześniej z Al-Kaidą. Jej lider Ahmed al-Szara został tymczasowym prezydentem. Rosja była zagorzałym sojusznikiem Asada podczas całej wojny domowej, wspierając go przeciwko HTS i innym frakcjom rebeliantów. W 2015 r., na początku swojej bezpośredniej interwencji wojskowej w Syrii, utworzyła bazę lotniczą właśnie w Chmejmim.

Rosja dąży do utrzymania bazy w Chmejmim, a także swojej instalacji morskiej w Tartus. W marcu prezydent Rosji Władimir Putin wysłał list do Szary, oferując „praktyczną współpracę” w tym kraju. Miesiąc wcześniej odbyła się pierwsza rozmowa telefoniczna między nimi.

Azyl dla alawitów

Po upadku Asada Chmejmim stało się punktem zapalnym napięć w kraju. Na początku marca tysiące Syryjczyków szukały schronienia w rosyjskiej bazie po zabójstwach na tle religijnym wymierzonych w mniejszość alawitów. W atakach przeprowadzonych przez prorządowe bojówki zginęło ponad 1000 osób, głównie cywilów. Pogrom miał miejsce po śmiertelnej zasadzce na siły rządowe przeprowadzonej przez bojowników popierających Asada.

Syryjski rząd stara się przekonać osoby przebywające w bazie Chmejmim do powrotu do domów. W kwietniu gubernator Latakii Mohammed Othman spotkał się z lokalnymi liderami, aby omówić sposoby ułatwienia ich powrotu, poinformowała syryjska agencja informacyjna SANA.

Ławrow o pogromach w Syrii

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podniósł problem bezpieczeństwa mniejszości w Syrii. - Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest szczególnie niepokojąca, zwłaszcza w Syrii, gdzie grupy radykalnych bojowników dopuszczają się prawdziwych aktów czystek etnicznych i masowych egzekucji na tle etnicznym i religijnym – powiedział Ławrow, według oficjalnej rosyjskiej agencji informacyjnej TASS.

emisja bez ograniczeń wiekowych

źr. Al-Monitor

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Hurkacz w Genewie zagra z Fritzem o półfinał, a Zieliński w Hamburgu odpadł od razu

Hurkacz w Genewie zagra z Fritzem o półfinał, a Zieliński w Hamburgu odpadł od razu

Nielegalne finansowanie kampanii Trzaskowskiego? PiS składa zawiadomienie

Nielegalne finansowanie kampanii Trzaskowskiego? PiS składa zawiadomienie

Wróć na i.pl Portal i.pl