Nowy przywódca Syrii, jak twierdzą rozmówcy gazety, może również zainicjować negocjacje w sprawie przystąpienia Syrii do Porozumień Abrahama – inicjatywy dyplomatycznej, dzięki której znormalizowały się stosunki Izraela z szeregiem krajów arabskich, w tym Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, Marokiem i Sudanem. Ponadto jest gotów zgodzić się na stałą obecność Izraela na południowo-zachodnich granicach Syrii, w rejonie Wzgórz Golan.
Trump Tower w Damaszku?
Informacje o planach Syrii dotyczących zawarcia strategicznego partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, obejmującego dostęp do zasobów naturalnych, potwierdza również Reuters. Amerykański biznesmen Jonathan Bass, który spotkał się z Szarą 30 kwietnia, powiedział agencji, że tymczasowy prezydent Syrii zamierza dążyć do zawarcia porozumienia „dla dobra przyszłości kraju”. - On mówił o budowie Trump Tower w Damaszku i wyraził gotowość do pokoju z sąsiadami – dodał Bass.
Anonimowe źródło Reutera, zaznajomione z logistyką wizyty Trumpa w regionie, poinformowało, że rzeczywiście planowane jest spotkanie między przedstawicielami USA i Syrii. Jednak, według niego, bezpośrednie rozmowy między Trumpem a Szarą nie są jeszcze planowane. Jednocześnie inny rozmówca agencji, bliski syryjskiemu przywódcy, stwierdził, że takie spotkanie jest nadal możliwe.
Baszar al-Asad został obalony w grudniu 2024 roku. Po utracie władzy opuścił terytorium Syrii i otrzymał azyl polityczny w Rosji. W kraju utworzono rząd przejściowy, a tymczasowym prezydentem został były przywódca zbrojnej opozycji i szef ugrupowania Hayat Tahrir al-Sham (HTS) Ahmed al-Szara.

źr. The Moscow Times