Polonia w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech nie będzie mogła wybierać prezydenta RP? Na razie nie da się tam utworzyć obwodów głosowania

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Przeciwnicy głosowania 10 maja protestują m.in. poprzez wywieszanie banerów, jak ten w Krakowie
Przeciwnicy głosowania 10 maja protestują m.in. poprzez wywieszanie banerów, jak ten w Krakowie Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Projekt rozporządzenia MSZ o utworzeniu obwodów do głosowania za granicą nie uwzględnia powołania takich obwodów w wielu krajach, w których mieszka liczna Polonia. Chodzi między innymi o Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Niemcy. Niewykluczone, że nie będą oni mogli wybierać prezydenta.

W wyborach prezydenta RP nie będą mogli uczestniczyć Polacy mieszkający w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech? Tak wynika z projektu rozporządzenia MSZ o utworzeniu obwodów do głosowania za granicą. W projekcie tym nie umieszczono obwodów w 14 krajach, w których mieszka liczna Polonia. Powodem są ograniczenia spowodowane epidemią koronawirusa.

- Przeprowadzona pogłębiona analiza wykazała, że przeprowadzenie wyborów w niektórych państwach będzie bardzo utrudnione, a w wielu niemożliwe - czytamy w datowanym na 10 kwietnia projekcie rozporządzenia ministra spraw zagranicznych w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą.

- Z powodu panującej pandemii COVID-19 przewiduje się, że obwodowe komisje wyborcze będą się mieścić wyłącznie w siedzibach przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych (z ograniczeniami w przypadku wynajmowanych siedzib placówek, w szczególności w biurowcach, ponieważ możemy napotkać sprzeciw ze strony administratorów budynków). Stanowi to jednak ogromne zagrożenie w państwach o licznej Polonii, gdzie takie rozwiązanie przy wysokiej frekwencji okaże się niewystarczające dla sprawnej organizacji wyborów - głosi fragment uzasadnienia projektu.

- Na chwilę obecną w projekcie rozporządzenia nie uwzględniono tych państw o licznej Polonii, które expressis verbis nie wyraziły zgody na organizację wyborów w drodze głosowania osobistego (USA, Kanada, Wielka Brytania, Niderlandy, Luksemburg, Niemcy), bądź które nie udzieliły odpowiedzi, a zgoda jest wymagana (Szwajcaria, Włochy, Malta, RPA, Serbia, Irlandia, Nowa Zelandia). W załączniku nie uwzględniono również Hiszpanii, w której liczba zachorowań z powodu COVID-19 jest najwyższa w Europie

- czytamy w projekcie MSZ.

W dokumencie pisze się również, że w wielu krajach zostały przez władze miejscowe wprowadzone zakazy gromadzeń czy ograniczenie w poruszaniu się, a konsulowie w przekazywanych informacjach oceniają, że terminy obowiązywania ograniczeń będą przedłużane.

- Konsulowie powszechnie sygnalizują również problemy z obsadą obwodowych komisji wyborczych. Osoby wcześniej deklarujące pracę w okw dziś swoje deklaracje wycofują z obawy przed koronawirusem, w trosce o swoje bezpieczeństwo - czytamy w projekcie uzasadnienia rozporządzenia. - Zgłaszany jest również brak możliwości lub znaczące trudności w zakupie materiałów na potrzeby wyborów, jak również środków ochrony osobistej, zamówieniu pieczęci dla obwodowej komisji wyborczej, druku kart do głosowania.

Obywatele polscy przebywający poza granicami RP będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście, a nie korespondencyjnie. Jak podaje MSZ, zgodnie z ogłoszonym przez Marszałka Sejmu RP kalendarzem wyborczym informacja o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych ma być podana do publicznej wiadomości do dnia 19 kwietnia 2020 r.

O przełożenie wyborów prezydenckich z 10 maja na późniejszy termin apeluje od wielu tygodni opozycja, a nawet część polityków koalicji - w tym były minister Jarosław Gowin. Nie zgadza się na to Prawo i Sprawiedliwość, która przeforsowała w parlamencie ustawę o wprowadzeniu głosowania korespondencyjnego. Nie dotyczy ono jednak Polaków mieszkających za granicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl