W sieci pojawiły się oferty sprzedaży bonów turystycznych. Czy to legalne?
Nie wszyscy chcą wykorzystać bon turystyczny zgodnie z jego przeznaczeniem. W internecie na portalach ogłoszeniowych pojawiły się ogłoszenia o sprzedaży bonów turystycznych.
Czytaj koniecznie: Jak dostać bon turystyczny? Na co go wykorzystasz?
Prócz tego, że takie oferty są nielegalne, a wobec tego także karalne, warto wiedzieć, że bonem płacimy w sposób, który takiemu handlowi ma właśnie zapobiec.
Bon turystyczny to dokument elektroniczny
Bon turystyczny to dokument elektroniczny przypisany do osoby, która ma do niego prawo. Wynika z niego, kto jest uprawniony do świadczenia, na jakie dziecko lub dzieci. Żeby skorzystać z bonu nie trzeba składać żadnych wniosków. Konieczne jest natomiast założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. To właśnie tam w panelu bocznym jest już osobna zakładka, w której bon czeka na uprawnionych rodziców. Mogą go oni aktywować w dowolnym momencie, na przykład na kilka dni przed wyjazdem na wakacje.
Jaką formę ma bon turystyczny i jak nim płacimy?
Bardzo ważne jest podanie na PUE ZUS swoich aktualnych danych kontaktowych (e-mail i numer telefonu komórkowego), bo płacąc bonem za usługę turystyczną przy zakwaterowaniu trzeba okazać specjalny, unikatowy 16-cyfrowy numer przypisany do bonu, a później jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany z ZUS SMS-em lub e-mailem.
Uwaga! Bez tego nie dokonamy płatności bonem.
Ile bonów turystycznych już zrealizowano?
Do godziny 10 w poniedziałek, 3 sierpnia ZUS wydał 189 121 bonów o łącznej wartości 161 045 000 zł. Beneficjenci wykonali 3 257 płatności bonami na łączną kwotę 2 520 564 zł.
Zarejestrowanych na liście Polskiej Organizacji Turystycznej jest 8 568 podmiotów, które oferują usługi turystyczne, za które bonem można płacić.
Czytaj też: Jak dostać 500 plus dla dziecka na wakacje?
Sprawdź też:
