Z raportu PIE "Pułapki średniego biznesu" wynika, że średniej wielkości przedsiębiorstwa w Polsce wyróżniają się niskim poziomem produktywności i innowacyjności. Autorzy dokumentu podkreślają natomiast, że "średniaki" w porównaniu do małych firm są bardziej elastyczne oraz odporne na zmiany. Ponadto charakteryzują się dobrą kondycją finansową.
Analitycy PIE zauważyli, od 2010 roku znacznie zmalał udział średnich firm w ogólnej liczbie podmiotów oraz pracujących. Mniejszy jest też ich wkład w tworzenie PKB (spadek z 10,4 do 10,2 proc.).
Polskie firmy unikają ryzyka
Jak wynika z raportu, średnie firmy nie lubią podejmować ryzyka w obszarze ich finansów, wynagrodzeń czy zatrudnienia. Najczęściej ograniczają też wszelkie ryzyka związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zwraca uwagę stosunkowo wysoka świadomość menedżerów średnich firm w zakresie znaczenia inwestowania w kapitał ludzki, przy czym uznają to równocześnie za jeden z najbardziej niepewnych czynników związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Za specyfikę działalności średnich firm można też uznać ich ponadprzeciętną otwartość na procesy integracji i konsolidacji z zewnętrzną firmą (23 proc. wskazań wobec 14 proc. w dużych i małych przedsiębiorstwach), co jest obiecującym zjawiskiem - przekazała szefowa zespołu PIE Katarzyna Dębkowska.
Średnie firmy pod względem rodzaju podejmowanych działań są bardziej zbliżone do dużych. Wyjątkiem jest troska o zacieśnianie relacji z klientami, która jest nawet większa niż w przypadku małych przedsiębiorstw. Tak zwane średniaki dużą uwagę poświęcają też dbaniu o rozpoznawalność marki i działania marketingowe. Mniejsze znaczenie mają inwestycje w kapitał ludzki oraz nowe technologie.
Niska innowacyjność i produktywność polskich firm
Według autorów raportu, produktywność pracy w średniej wielkości firmach jest niska, przez co wyprzedza nas zaledwie sześć krajów Unii europejskiej. Obecnie jej poziom wynosi 30 tys. euro na pracownika, czyli o połowę mniej od unijnej średniej.
Widać tu wyraźny podział na kraje Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. Te pierwsze, szczególnie kraje Beneluksu, wyróżniały się wyraźnie większą produktywnością od państw, które weszły do Unii po 2004 r. Produktywność pracy rośnie wraz ze wzrostem wielkości firmy, przy czym polskie średnie firmy miały produktywność nieco bardziej zbliżoną do małych niż do dużych - przekazali analitycy.
Mało w naszym kraju jest też firm innowacyjnych w stosunku do ogólniej liczby przedsiębiorstw średniej wielkości. W tym przypadku średnia unijna wynosi 63 proc., natomiast Polska osiągnęła wynik 37 procent. Gorzej wypadły jedynie Węgry i Rumunia.
