Polskie kino na wrzesień, czyli Patryk Vega i inni

Dar
"Pętla"
"Pętla" Kino Świat
Dystrybutorzy na wrzesień zapowiadają premiery filmów „Pętla”, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, a także dokumenty o Karolu Wojtyle oraz Tonym Haliku.

Nieubłaganie kończą się wakacje, wraz z wrześniem rozpoczyna się nowy sezon artystyczny, także w kinie. Mimo pandemii oraz związanych z nią obostrzeń, przełom lata i jesieni przyniesie kilka ważnych rodzimych premierowych wydarzeń.

Vega na otwarcie

Pierwszy weekend września to premiera najnowszego filmu Patryka Vegi - „Pętla”. Głównym bohaterem jest policjant Daniel (w tej roli Antoni Królikowski), na którego drodze pozorny zbieg okoliczności stawia braci bliźniaków z Ukrainy. Dzięki informacjom uzyskanym od Żeni i Aleksa oraz ich kontaktom z lokalnym półświatkiem, młody stróż prawa szybko awansuje i zostaje oficerem Centralnego Biura Śledczego. Wkrótce pod płaszczykiem działań policyjnych przejmuje kontrolę nad znanym domem publicznym i zaczyna eliminować konkurencję sutenerów na Podkarpaciu. Z czasem zyskując coraz większe wpływy i tocząc przewrotną grę z gangsterami i własnymi przełożonymi, tworzy ekskluzywne miejsce, gdzie z gwarancją pełnej dyskrecji można uprawiać seks z dziewczynami z „górnej półki”. W rzeczywistości jednak we wszystkich pokojach zamontowane zostają ukryte kamery, a Daniel i bliźniacy zbierają kompromitujące materiały na bywalców lokalu - prominentnych polityków, duchownych i przedstawicieli show-biznesu, by ich szantażować. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by oficer CBŚP z łowcy zamienił się w zwierzynę, której głowy pragną zarówno polskie służby specjalne, jak i rosyjski wywiad. W filmie występują także Piotr Stramowski, Katarzyna Warnke, Arkadiusz Nader.

25 lat za niewinność...

18 września na ekrany kin wejdzie film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” z Piotrem Trojanem, który był aktorem łódzkiego Teatru Nowego im. K. Dejmka, w roli głównej. Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego. Na ekranie zobaczymy również Agatę Kuleszę, Dariusza Chojnackiego, Mikołaja Chroboczka z Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Piosenkę promującą produkcję napisał i wykonał Kazik.

Siła Jana Pawła II

Na koniec września zapowiadane są premiery dwóch dokumentów dotyczących polskich osobistości. Pierwszy to hiszpańska produkcja „Wojtyła. Śledztwo” (reż. José María Zavala, autor głośnej „Tajemnicy Ojca Pio”). Twórca rozpoczyna swoje przedsięwzięcie tam, gdzie biografowie kończą swoje dzieła - w momencie śmierci bohatera. Przesłuchuje świadków, których historie odkrywają siłę wstawiennictwa świętego papieża: mężczyznę, którego matka chciała zabić, dziewczynę będącą już „po tamtej stronie” czy niedoszłą samobójczynię, którą przed skokiem z wysokości powstrzymała... ręka Jana Pawła II. W filmie wypowiadają się m.in. kard. Stanisław Dziwisz, ks. Sławomir Oder, ks. Paweł Ptasznik i Marek Lasota.

Obieżyświat z kraju nad Wisłą

Drugi dokument to „Tony Halik”, czyli opowieść o niezapomnianym podróżniku i autorze filmów dokumentalnych, w reżyserii Marcina Borchardta. To obejmująca pół wieku epopeja, zrekonstruowana z unikalnych i nigdy niepublikowanych materiałów archiwalnych, nakręconych przez Halika podczas niezliczonych podróży po całym świecie. Tony Halik, za pomocą swoich kultowych programów przenosił, co wieczór miliony Polaków w miejsca, które im się nawet nie śniły. Film opowiada o jego życiu, przygodach oraz wszelkiego rodzaju przeciwnościach, którym musiał stawiać czoło na każdym kroku. Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. Dziś trudno dociec, co z tego, o czym mówił wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie pokłosiem jego wyobraźni i poczucia humoru. W filmie zobaczymy, oprócz Tony’ego Halika i jego żony Elżbiety Dzikowskiej, m.in. Królową Elżbietę, Fidela Castro, Evitę Peron, Richarda Nixona, Lecha Wałęsę, Kazimierza Kaczora.

Polskie kino czeka na widza

Co zaś rodzime kino pokaże w następnych miesiącach? Na październik zapowiedziana jest premiera dramatu gangsterskiego, rozgrywającego się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku na pograniczu polsko-sowieckim - „Magnezja” Macieja Bochniaka. W obsadzie: Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Maja Ostaszewska. Także w październiku ujrzymy „Szarlatana’, najnowsze dzieło Agnieszki Holland, o czeskim zielarzu i uzdrowicielu Janie Mikolášku; komedię „Jak zostać gwiazdą” Anny Wieczur-Bluszcz z Katarzyną Sawczuk, Maciejem Zakościelnym i Anitą Sokołowską; dramaty „Banksterzy” Marcina Ziębińskiego i „Mistrz” Macieja Barczewskiego oraz „Żużel” Doroty Kędzierzawskiej. A w listopadzie m.in. „Listy do M. 4”, „Czarny młyn” i „Orzeł. Ostatni patrol”. Polskie kino czeka na widza...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polskie kino na wrzesień, czyli Patryk Vega i inni - Dziennik Łódzki

Wróć na i.pl Portal i.pl