Polskie PKB powyżej poziomu sprzed pandemii. "Wzrósł najsilniej w historii". Z kolei inflacja w lipcu wyniosła 5 proc.

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Polska gospodarka odrobiła pandemiczne straty!- komentują eksperci Banku PKO Banku Polskiego i dodają, że " Jesteśmy na ścieżce szybkiego wzrostu."
- Polska gospodarka odrobiła pandemiczne straty!- komentują eksperci Banku PKO Banku Polskiego i dodają, że " Jesteśmy na ścieżce szybkiego wzrostu." Szymon Starnawski/ Polska Press
- Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2021 roku zwiększył się w Polsce o 10,9 procent rok do roku - podaje Główny Urząd Statystyczny. - Jesteśmy na ścieżce szybkiego wzrostu- komentują eksperci. Dobre wieści płyną także z rynku pracy. Jednocześnie GUS poinformował, że inflacja w lipcu wyniosła 5 proc.

- Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2021 roku zwiększył się realnie o 10,9 proc. rok do roku, wobec spadku o 8,3 proc. w analogicznym okresie 2020 r.- podaje Główny Urząd Statystyczny.

- Polska gospodarka odrobiła pandemiczne straty!- komentują eksperci Banku PKO Banku Polskiego i dodają, że "jesteśmy na ścieżce szybkiego wzrostu."

- Odbiliśmy się szybciej niż nasi partnerzy handlowi. Silna była naszym zdaniem zarówno konsumpcja jak i inwestycje- zwracają uwagę analitycy ING Banku Śląskiego.

Opublikowane w piątek przez GUS dane mają charakter wstępny i podlegać będą regularnym rewizjom. - Przy tak dużej amplitudzie wahań odczyt w końcu miesiąca może się różnić. Póki co przeszarżowaliśmy z prognozą 12%, choć wydawała się konserwą- komentują eksperci mBanku.

5 proc. inflacja potwierdzona

- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,0 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,2 proc. i towarów – o 4,6 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,4 proc. (w tym usług – o 0,8 proc. i towarów – o 0, proc._- podał w piątek 13 sierpnia GUS.

Analitycy PKO Banku Polskiego wskazują, że wzrost inflacji bazowej w VII wynikał w dużej mierze z czynników pandemicznych. - Ceny wyjazdów zagranicznych wzrosły o 10,7 proc. r/r vs -6,5 proc. r/r w VI. Turystyka krajowa odnotowała wzrost cen o 8,0 proc. r/r vs 6,0 proc. r/r w VI.

Z koeli w sektorze HoReCa inflacja przyspieszyła do 6,1 proc. r/r z 5,7 proc. w VI.

Polska szybko odbudowuje rynek pracy

Jak wynika z najnowszego raportu OECD „Employment Outlook” (perspektywy zatrudnienia)- Polska znalazła się w czwórce krajów wysoko rozwiniętych, które najszybciej mogą powrócić do poziomu liczby miejsc pracy sprzed pandemii. Chodzi o Australię, Japonię, Nową Zelandię oraz Polskę.

- Powinno to zająć półtora roku, czyli mniej więcej aktualnie ten poziom powinien się wyrównywać, co widać w statystykach dotyczących polskiego rynku pracy. W czerwcu 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,8 proc.w porównaniu rok do roku i wyniosło 6359,3 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 9,8 proc. rok do roku i wyniosło 5802,42 zł brutto- wskazują eksperci Personnel Service.

Za nami plasują się Niemcy, Grecja i Korea, które odbudują poziom zatrudnienia do stanu sprzed pandemii w niecałe dwa lata. Austria, Dania i Szwecja będą potrzebowały 2,5 roku. Ostatnie w zestawieniu są Islandia oraz Izrael, które potrzebują ponad 5 lat. Nasi południowi sąsiedzi, czyli Czechy odbudują swój poziom zatrudnienia za pięć lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl