Pomorska Rada Oświatowa wydała opinię na temat ankiety dla 13-latków. Według niej, pytania m.in. o seks i masturbację są szokujące

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Pomorska Rada Oświatowa wypowiedziała się na temat ankiety, która ma posłużyć do przeprowadzenia badania wśród uczniów. Badanie realizuje Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie na zlecenie resortu edukacji. Pytania, na które mogą odpowiedzieć uczniowie w wieku 13-14 lat, dotyczą m.in. zachowań seksualnych, homoseksualizmu, preferencji politycznych, eutanazji, in vitro, wiary. Według Rady, pytania są niedostosowane do dojrzałości 13-letnich dzieci, a w kilku przypadkach są wręcz szokujące.

Przypomnijmy, autorzy badania "Młodzież 4.0" przygotowali ankietę dla uczniów w wieku 13-14 lat, a także 15-25 lat, oraz rodziców. Dzieci mają w ankiecie wskazać m.in., z którą partią polityczną się utożsamiają. Pytania dotyczą też poglądów (jakie dokładnie poglądy ankietowany wyznaje – do wyboru: ekologiczne, faszystowskie, komunistyczne, konserwatywne, liberalne, nacjonalistyczne, socjaldemokratyczne, można też zaznaczyć “żadne” lub wskazać inne), stosunku m.in. do eutanazji, finansowania in vitro, związków partnerskich i wiary.

Młodzi ankietowani mają się też wypowiedzieć na temat homoseksualizmu (np. w ankiecie jest następujący punkt: „Zaznacz, z którym stwierdzeniem się zgadzasz: homoseksualizm jest sprawą normalną; homoseksualizm jest wprawdzie odstępstwem od normy, lecz należy go tolerować; homoseksualizm nie jest sprawa normalną i nie należy go tolerować; kwestia orientacji seksualnej innych ludzi nie ma dla mnie żadnego znaczenia”).

Badanie ma charakter ogólnopolski jest realizowane przez Akademię Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przedstawiciel ministerstwa zachęcał szkoły do wzięcia udziału w tym badaniu.

CZYTAJ TAKŻE:
Pytania m.in. o poglądy polityczne i seks znalazły się w ankiecie dla 13-letnich uczniów. Kuratorium oświaty: badania są dobrowolne

Do sprawy odniosło się Kuratorium Oświaty w Gdańsku, które wskazało, że udział w tego typu badaniach jest dobrowolny. A w przypadku dzieci, musi odbywać się za zgodą rodziców.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w ubiegłym tygodniu poprosił Pomorską Radę Oświatową o opinię. Rada właśnie ją wydała. Stwierdziła m.in., że ankieta jest zbyt obszerna i "nie do przejścia" dla młodego człowieka.

Rada wskazuje również, że arkusze z pytaniami ze strony badania zostały usunięte, a na ich miejscu pojawiał się komunikat, że badanie zostało zakończone. Następnie arkusze zostały ponownie zamieszczone bez niektórych pytań (w tym o praktyki seksualne). Rada wydała opinię dla pierwotnej wersji. Oto, co stwierdziła:

„Jest to bardzo niepokojące, gdyż na podstawie zebranych odpowiedzi można zbudować profil osobowy i przypisać go regionowi. Ankietowany ma wskazać miejsce w którym mieszka – województwo, wieś, miasteczko lub duże miasto itp. To zapewne pozwoli wrzucić do jednego worka tych, którzy są patriotami, którzy popierają aborcję, eutanazję. Do tego stworzone mogą być preferencje wyborcze, bo m.in. trzynastolatek ma wskazać swoje poglądy polityczne i partię bliską jego sercu. Wiele pytań jest skandalicznych. Brak wyjaśnień, a przede wszystkim celu dla którego trzynastolatek ma odpowiadać na pytania, których może nie rozumieć, a niektóre z nich wręcz zachęcają do szkodliwego dla zdrowia i życia eksperymentowania. (…) Trzynastolatek ma w skali 1 do 5 odpowiedzieć m.in.: czy należy utrzymać zakaz pracy w niedziele i święta (a przecież takiego zakazu w prawie nie ma), czy eutanazja ma być zalegalizowana, czy klauzula sumienia ma być przypisywana dla wszystkich zawodów zaufania publicznego, czy zabiegi in vitro powinny być finansowane przez państwo, czy kwestie bioetyczne powinny być uregulowane prawnie. Te pytanie skierowane do dorosłych bez wytłumaczenia, wprowadzenia, byłyby często niezrozumiałe lub szokujące. W ankiecie pyta się także o bliskie poglądy polityczne. Obok faszystowskich i komunistycznych stawiane są ekologiczne. Następnie 13-latek ma wskazać najbliższą mu partię polityczną w Polsce. Wypełnienie wymaga dojrzałości, przemyśleń, sporej wiedzy, wśród młodych będzie to stanowić problem ” - uważa Pomorska Rada Oświatowa.

CZYTAJ TAKŻE:
„Jesteśmy 50 lat wstecz”. Rozmowa o edukacji seksualnej w polskich szkołach

Dalej w opinii Rady czytamy: “Jedne z najbardziej szokujących pytań, które 13-latek ma ocenić w skali od 1 do 5 to m.in.: Jak często uprawiasz seks ze stałym partnerem/partnerką?; Jak często masturbujesz się? Jak często uprawiasz przygodny seks? Jak często palisz marihuanę, zażywasz narkotyki? Jak często upijasz się? Już samo stawianie takich pytań bez wyboru innych może spowodować, że młody człowiek, który nigdy nie doświadczył powyższych, odbierze to jako sugestię do spróbowania, by móc w przyszłości mieć zdanie na ten temat, gdy zapytają go w szkole. Są także pytania o to, czy dopuszczalny jest seks grupowy, masturbacja i na równi z nimi mieszkanie pary bez ślubu. (…) Skandalem jest sugerowanie możliwości ograniczenie praw obywatelskich osób homoseksualnych poprzez stawianie pytania: czy homoseksualista może pełnić wszystkie funkcje publiczne ”.

Dodajmy, że Pomorskiej Radzie Oświatowej przewodzi marszałek województwa, a do jej tworzenia zostali włączeni członkowie zarządu, radni sejmiku, osoby związane z pomorską edukacją reprezentujący różne środowiska: szkoły na wszystkich etapach edukacji, uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów, szkoły wyższe i organizacje pozarządowe. Zobacz skład Rady


CZYTAJ TAKŻE:
Edukacja seksualna typu B – to o niej mówił Przemysław Czarnek. Wyjaśniamy, na czym polega i jakie są jej założenia

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl