Ponad tysiąc interwencji strażaków w Sylwestra. Trzy ofiary śmiertelne

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Ponad tysiąc interwencji strażaków w Sylwestra. Trzy ofiary śmiertelne
Ponad tysiąc interwencji strażaków w Sylwestra. Trzy ofiary śmiertelne Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Ponad tysiąc interwencji straży pożarnej i trzy ofiary śmiertelne nocy sylwestrowej – to bilans przedstawiony przez PSP. Strażacy podsumowali także cały 2020 rok.

Państwowa Straż Pożarna przekazała, że w Sylwestra i pierwsze sześć godzin Nowego Roku strażacy interweniowali 1140 razy - w tym do 342 pożarów i do 715 miejscowych zagrożeń.

Trzy ofiary śmiertelne

W Sylwestra i w Nowy rok w pożarach zginęły trzy osoby.

Jeszcze w czwartek przed południem w Lubartowie (woj. lubelskie) w pożarze domu zginął 71-letni mężczyzna.

Z kolei tuż przed północą w Łodzi zapaliła się kamienica. Zginęła 72-letnia kobieta, a 12 osób zostało ewakuowanych.

Trzeci pożar wybuchł nad ranem w Nowy Rok. W Katowicach zapaliło się mieszkanie w jednym z bloków. Pożaru nie przeżyła kobieta w średnim wieku.

Interwencji było jednak i tak znacznie mniej niż w ubiegłoroczną sylwestrową noc. Wówczas odnotowało 2092 interwencje, w których było 1246 pożarów. Śmierć poniosły wówczas dwie osoby, a 12 zostało rannych.

Prawie 600 tys. interwencji w 2020 roku

Państwowa Straż Pożarna podsumowała także cały 2020 r.

Z przedstawionych danych wynika, że strażacy wyjeżdżali do 583 228 zdarzeń, w tym 128 738 pożarów, 413 854 miejscowych zagrożeń i 40 636 alarmów fałszywych. W pożarach zginęło 489 osób, a 2836 odniosło obrażenia ciała.

W samych pożarach budynków mieszkalnych zginęło 360 osób, a 1859 zostało rannych.

Oznacza to, że 7 na 10 ofiar śmiertelnych pożarów zginęło w mieszkaniach lub domach.

Od 1 października do 31 grudnia 2020 roku, czyli w pierwszej połowie umownego sezonu grzewczego, strażacy prowadzili działania ratownicze w 1086 zdarzeniach z emisją tlenku węgla. Śmierć w nich poniosły 23 osoby, a 460 wymagało pomocy medycznej.

Strażacy od początku walki z pandemią prowadzili pomiary temperatury na przejściach granicznych, a także pełnili służbę w przyszpitalnych polowych izbach przyjęć. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej ramię w ramię z druhami ochotniczych straży pożarnych dowozili osobom objętym kwarantanną żywność, leki i niezbędne do życia artykuły. Przewozili także personel medyczny oraz próbki analiz medycznych.

Wielu strażaków PSP, posiadających kwalifikacje ratownika medycznego czy pielęgniarza, pełniło służbę w szpitalach, wspierając personel medyczny w leczeniu chorych na covid-19.

Straż pożarna odnotowała także wyraźny wzrost liczby wyjazdów do tzw. izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego. Są to sytuacje, gdy do nagłego zachorowania lub sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu nie może w krótkim czasie dotrzeć zespół ratownictwa medycznego potocznie nazywany karetką pogotowia. Strażacy udzielają na miejscu kwalifikowanej pierwszej pomocy i prowadzą działania ratownicze do czasu przejęcia pacjenta przez podmiot Państwowego Ratownictwa Medycznego. W 2020 roku strażacy wyjeżdżali do takich zdarzeń 3303 razy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl