Opóźnione i odwołane pociągi. PKP PLK zmaga się z potężną awarią
AKTUALIZACJA GODZ. 19
Działają wszystkie LCS, stabilizuje się sytuacja na kolei.
- Do godziny 18:00 służby techniczne i przedstawiciele producenta przywróciły sprawność ostatnich pięciu lokalnych centrów sterowania (LCS): Konin, Słupsk, Miastko, Iława, Grodzisk Mazowiecki. Wszystkie LCS działają - podaje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK. - Monitorowana jest praca wszystkich urządzeń naprawionych po awarii. Przywracana jest rozkładowa jazda pociągów.
AKTUALIZACJA GODZ. 15
Służby techniczne i przedstawiciele producenta przywracają do eksploatacji kolejne urządzenia sterowania ruchem w lokalnych centrach sterowania (LCS), co oznacza, że stopniowo normalizacje się sytuacja na sieci kolejowej i przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu pociągów.
AKTUALIZACJA GODZ. 13
Wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Obecnie przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice – Dziedzice, Poraj i Skoczów. Przekłada się to na wznawianie rozkładowych kursów pociągów i stopniową normalizacje ruchu.
Znane są przyczyny usterek. Zgodnie z oświadczeniem firmy Alstom – producenta urządzeń – to błąd w działaniu urządzeń. -
Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier - czytamy.
AKTUALIZACJA GODZ. 11
Wznawiana jest praca lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Jak informuje PKP PLK przed godz. 11:00 przywrócono ruch z wykorzystaniem urządzeń m.in. w Gdyni i Tczewie. Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.
Zmiany w kursowaniu pociągów, które wystąpiły dziś od godz. 4:00 i są spowodowane usterkami w pracy lokalnych centrów mają charakter ogólnopolski. W koordynacji z Ministerstwem Infrastruktury pracuje sztab z udziałem przedstawicieli zarządcy infrastruktury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz przewoźników, który koordynuje działania na sieci kolejowej.
Aby minimalizować utrudnienia wprowadzane jest wzajemne honorowanie biletów. W miarę możliwości na bieżąco są podawane informacje dla podróżnych. Dane o kursowaniu pociągów z uwzględnieniem bieżącej sytuacji zamieszczają na swoich stronach przewoźnicy. Zwroty biletów można realizować wg obowiązujących i podanych przez przewoźników zasad.
AKTUALIZACJA GODZ. 10
Na specjalnie zwołanej konferencji Mirosław Skubiszyński, wiceprezes PKP PLK podkreślał, że w 19 miejscach w całej Polsce nastąpiła awaria sieci sterowania ruchem kolejowym.
- Ponieważ systemy sterowania ruchem nie są zdolne do prawidłowego działania, zostały wprowadzone obostrzenia gwarantujące bezpieczeństwo ruchu pociągów i bezpieczeństwo podróży. Wprowadzamy specjalne regulacje. Niestety wiążę się to z opóźnieniami ruchu pociągów, a ponieważ zakres tej awarii jest niemal państwowy to oczywistym jest, że część pociągów nie zostanie dzisiaj uruchomiona. W tej chwili działa nasz sztab i na bieżąco monitorujemy sytuację. Będziemy minimalizować negatywne skutki dla podróżnych. W sumie awaria objęła swoim zasięgiem około 820 kilometrów w całym kraju. Obecnie trwają prace naprawcze, pracujemy nad tym, aby przywrócić systemowi prawidłowe działanie - podkreślał Mirosław Skubiszyński, wiceprezes PKP PLK.
Przedstawiciele PKP PLK podkreślają, że powołali już specjalny zespół, który będzie na bieżąco organizować ruch pociągów, a wszystkie komunikaty będą natychmiast podawane na stacjach.
- Dziś w czwartek 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK. - Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut. Mogą być odwołane pociągi, wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa lub jazda pociągów zmieniona trasą. Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji. Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.
Komunikat SKM Trójmiasto
W związku z awarią urządzeń SRK na stacji Gdynia Główna wstrzymany został ruch pociągów na odcinku Gdynia Główna - Gdańsk Wrzeszcz (linia PKM). Awaria nie dotyczy pociągów SKM. Jak poinformowali przedstawiciele SKM Trójmiasto, w związku z powyższym, do odwołania, bilety PKP SKM honorowane są w pojazdach komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk na odcinku Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Port Lotniczy - Gdańsk Osowa.
- Dodatkowo do godziny 10:00, w pociągach PKP SKM na odcinku Gdańsk Śródmieście - Gdynia Cisowa - Gdańsk Śródmieście honorowane są bilety PKP IC - informuje SKM Trójmiasto.
- Pociąg nr 96307, relacji Gdańsk Wrzeszcz - Gdynia Główna przez Gdańsk Port Lotniczy, planowo rozpoczynający bieg o godzinie 08:16 został odwołany,
- Pociąg nr 96305, relacji Gdańsk Wrzeszcz a Gdynia Główna przez Gdańsk Port Lotniczy, planowo rozpoczynający bieg o 07:25, odjedzie z opóźnieniem około 40 minut.
Jesteś świadkiem wypadku? Daj nam znać! Poinformujemy innych o utrudnieniach. Czekamy na informacje, zdjęcia i wideo!
- Przyślij je na adres [email protected]
- Wyślij za pomocą naszego Facebooka: Dziennik Bałtycki
Bądź na bieżąco - dołącz do grupy na Facebooku:

