Powiat miński. Co warto zobaczyć? [PRZYRODA, ATRAKCJE, ZABYTKI, HISTORIA]

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Główną atrakcją Sulejówka jest Muzeum Józefa Piłsudskiego mieszczące się w dworku „Milusin”, gdzie w latach 20. XX w. mieszkał Józef Piłsudski.
Główną atrakcją Sulejówka jest Muzeum Józefa Piłsudskiego mieszczące się w dworku „Milusin”, gdzie w latach 20. XX w. mieszkał Józef Piłsudski. Fot. Film07, licencja CC-BY-SA
Podwarszawski Sulejówek z Muzeum Józefa Piłsudskiego to jedna z największych, ale niejedyna atrakcja turystyczna powiatu mińskiego. Ciekawe miejsca można odkryć także w Mińsku Mazowieckim, Kałuszynie, Mrozach, Cegłowie i Halinowie. Na miłośników przyrody czekają m.in. rezerwaty Jedlina oraz Przełom Witówki.

Powiat miński rozciąga się na wschód od Warszawy, tuż za rogatkami stolicy, jest więc wygodnym i łatwo dostępnym miejscem na krótki, weekendowy wypoczynek. Co warto zatem zobaczyć w tej okolicy?

Powiat miński i jego zabytki

Sercem powiatu mińskiego jest oczywiście Mińsk Mazowiecki. Będąc w tym mieście warto zobaczyć zabudowę Starego Rynku z okazałym kościołem oraz Plac Kilińskiego (Nowy Rynek). Ważnym zabytkiem jest ponadto Pałac Dernałowiczów wraz z zespołem parkowym.

W podwarszawskim Sulejówku najważniejsze jest oczywiście Muzeum Józefa Piłsudskiego. Zobacz tam warto także zabytkowy zespół willowy przy ulicy Oleandrów 5 w skład którego wchodzi m.in. willa „Milusin” zbudowana dla Józefa Piłsudskiego w 1923 roku oraz dworek „Siedziba” sprzed ponad 110 lat.

W Halinowie obejrzeć warto pałacyk w stylu szwajcarskim w otoczeniu pozostałości parku. Zabytkami Kałuszyna są: klasycystyczny ratusz i poczta z pierwszej połowy XIX w., neogotycki kościół, dawne koszary królewskie zwane oberżą, które gościły Napoleona Bonaparte oraz nowy cmentarz żydowski. Będąc w Cegłowie skosztować warto dwa produkty tradycyjne: sójkę mazowiecką oraz kozi ser twarogowy. W Mrozach w okresie wiosenno-letnim można się przejechać unikalną wąskotorową linią tramwaju konnego.

Powiat miński - wypoczynek na łonie przyrody

Najlepsze obszary przyrodnicze powiatu mińskiego są chronione w ramach szeregu rezerwatów. Jednym z nich jest rezerwat Jedlina w gminie Cegłów z bardzo dobrze zachowanymi drzewostanami jodły pospolitej. Kolejnym jest Bagno Pogorzel, czyli duży naturalny zbiornik retencyjny w gminie Mińsk Mazowiecki. Dobrym miejscem na wycieczkę jest też torfowisko Zawały w gminie Dobre.

W powiecie mińskim położony jest też rezerwat Rogoźnica w gminie Mrozy z unikalną roślinnością torfowiskową. Na miłośników nietuzinkowej przyrody czeka też rezerwat Florianów w gminie Mrozy, gdzie można odpocząć podziwiając naturalne formy geologiczne i geomorfologiczne pochodzenia lodowcowego i wodnolodowcowego, takie jak ozy, moreny czołowe i wydmy paraboliczne. W dolinie rzeki Witówki warto zobaczyć rezerwat Przełom Witówki (gmina Mrozy). W tej samej gminie znajduje się także rezerwat Barania Ruda, na terenie którego oczy zwiedzających cieszy m.in. storczyk stoplamek krwisty (gatunek chroniony). Znajdują się tak także kompleksy olsów z fragmentami łęgów olszowo-jesionowych i turzycowisk.

Wiele chronionych i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz bory bagienne tworzą z kolei rezerwat o nazwie Torfowisko Jeziorek, który także leży na terenie gminy Mrozy. Jeśli zaś szukamy niezwykłych widoków, wówczas warto wybrać się na wędrówkę po Wólczańskiej Górze w gminie Siennica. W obrębie tego rezerwatu podziwiać można nie tylko ciekawe formy geologiczne, ale też urokliwe widoki na dolinę rzeki Świder i okolicę.

Trasy rowerowe

Powiat miński warto zwiedzać aktywnie, np. podczas przejażdżki rowerem. Wśród wielu możliwych tras warto wyróżnić dwie propozycje.

Pierwsza trasa przebiega przez: Marysin Wawerski – Wesołą – Sulejówek – Długą Szlachecką – Długą Kościelną i Halinów, łącznie 19 km. Trasę można jeszcze skrócić zaczynając od Sulejówka, gdzie zwiedzić warto Muzeum Józefa Piłsudskiego. Zarówno w Sulejówku, jak i w Halinowie jest wiele miejsc, gdzie można dobrze zjeść. Będąc w Halinowie koniecznie trzeba zajrzeć do zabytkowego parku.

Druga propozycja trasy rowerowej jest nieco dłuższa, bo liczy łącznie 30 km i ciągnie się szosami asfaltowymi. Trasa biegnie przez Celestynów – Kołbiel – Zalesie – Siennicę – Łękawicę i kończy się w Cegłowie.

Powiat miński na mapie:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl