Takie widoki w powiecie kościerskim!
Halo to zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca.
Co ciekawe, zjawisko wywołane jest załamaniem światła na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych lub we mgle lodowej. W zależności od tego, jakie rodzaje kryształów lodowych występują, jakie są ich ustawienia w powietrzu i drogi optyczne, możemy obserwować wiele różnych efektów halo.
CZYTAJ TAKŻE:
Idealne miejsca na spacer. Zobacz, gdzie warto wybrać się na małą wędrówkę w Gdańsku
Annie Nideckiej udało się zrobić te wyjątkowe zdjęcia w gminie Nowa Karczma w powiecie kościerskim.
To samo halo w różnych miejscach może wyglądać inaczej. Do zjawiska nie można się zbliżyć, ponieważ jest ono specyficznym obrazem Księżyca lub Słońca. Pozorna odległość do halo wynosi więc odpowiednio: ok. 400 000 km albo ok. 150 mln km. Natomiast zasięg widoczności określony jest przez rozmiar chmury, na której rozprasza się światło.
Obserwując halo w niewielkiej odległości kątowej od Słońca, trzeba zdecydowanie chronić oczy przed bezpośrednio padającym światłem. Istnieje niestety ryzyko trwałego upośledzenia wzroku. Światło Słońca padające bezpośrednio przez dłuższy czas na części światłoczułe aparatu fotograficznego lub kamery może je uszkodzić, dlatego podczas fotografowania zjawiska tarczę słoneczną powinno się zasłaniać.
Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. W nocy widać było piękną zorzę polarną nad Bałtykiem! ZDJĘCIA
Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. W nocy widać było pięk...
