Lodowe kule na plaży w Jastarni. Co to jest?
Lodowe kule w Jastarni to dość rzadkie zjawisko i, naturalnie, można je oglądać jedynie zimą, choć nie każdego roku. Aby morszkulce w ogóle mogły powstać, muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim muszą być:
- niska temperatura,
- odpowiedni wiatr, niezbyt silny,
- falujące wody akwenu.
Niezwykłe zjawisko na brzegu Zatoki Puckiej. Lodowe kule na ...
Jak tworzą się lodowe kule?
Drobiny, np. piasku lub po prostu lodu, wiatr toczy po plaży, a oblewane w międzyczasie wodą i tym, co ona ze sobą przyniesie, przybierają na wadze.
Może być też nieco inaczej: ze sobą mieszają się lód, topniejący śnieg, woda, piasek i wokół tego narastają kolejne warstwy – natura ma swoje sposoby.
W styczniu 2021 r. wszytko zagrało idealnie i lodowe kule pojawiły się na styku Zatoki Puckiej oraz Półwyspu Helskiego. Wcześniej kule na plaży w Jastarni można było oglądać m.in. w styczniu 2014 r.
Swoim wyglądem, gdy wszystko pójdzie idealnie, przypominają sporych rozmiarów „lodowe śnieżki”, choć są od nich dużo większe i cięższe. Zwykle jastarnickie morszkulce mają od kilku do kilkunastu centymetrów średnicy.
Lodowe kule na plaży. Gdzie można je zobaczyć?
Gdzie można znaleźć lodowe kule? Szerokim łukiem omijamy słynne bałtyckie plaże i kierujemy się nad te bardziej dzikie, położone nad Zatoką Pucką. Lodowe bryłki znajdziemy tuż przy molo w Jastarni.
Odwiedź nas na Facebooku!
