Obszar powiatu żyrardowskiego obejmuje pięć jednostek administracji samorządowej – gminę miejską Żyrardów, gminy miejsko-wiejskie Mszczonów i Wiskitki oraz gminy wiejskie Puszcza Mariańska i Radziejowice.
Perełki Żyrardowa
Miasto Żyrardów leży w odległości jedynie 45 km od Warszawy. Jego powstanie i rozwój wiąże się z lokalizacją na tym terenie na początku XIX w. fabryki lniarskiej. Turystów zachwyci zabytkowe centrum miasta, które jest jedynym w Europie, zachowanym w całości, zespołem urbanistyczno-architektonicznym miasta przemysłowego przełomu XIX i XX wieku.
Żyrardów jest jedną z osad robotniczych, które budowano według projektów tzw. „miast idealnych”, czy "miast ogrodów". Dzięki temu miasto można zaliczać do grona jednego z najważniejszych osiągnięć europejskiej urbanistyki drugiej połowy XIX wieku.
W gminnej ewidencji zabytków Żyrardowa widnieje ponad 300 obiektów, wśród których znajduje się m.in. brama wjazdowa z przełomu XIX i XX w., wybudowany w latach 20-tych XX w. dworzec kolejowy, stara przędzalnia z I poł. XIX w., czy pończoszarnia z II poł. XIX w..
Dynamicznie rozwijający się Mszczonów
W powiecie żyrardowskim znajduje się jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w kraju – Mszczonów. Dzięki przeobrażeniom, jakie zaszły w nim w ciągu ostatnich 15 lat zyskał sobie przydomek – "Tygrys Mazowsza". Miasteczko jest dziś prężnie działającym ośrodkiem logistyczno-przemysłowym z ciekawymi propozycjami turystycznymi.
W Mszczonowie zostały wybudowane Termy Mszczonów, czyli kompleks basenowy wykorzystujący wodę geotermalną do celów rekreacyjnych, będący unikatowym darem natury w skali całego kraju.
Pałac w Radziejowicach
Radziejowice to wieś nad rzeką Pisią Gągoliną. Powstała w XIV w. wokół drewnianego dworu.
Niezwykle interesującym obiektem jest tu zespół pałacowo-parkowy, składający się z pałacu właściwego, połączonego z nim galerią – neogotyckiego zameczku oraz parku krajobrazowego w typie angielskim. Obecnie pałac w Radziejowicach pełni funkcję Domu Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury, gdzie w stałej ekspozycji można zobaczyć wnętrza pałacowe z pamiątkami po rodzinie Krasińskich oraz wielkim polskim malarzu Józefie Chełmońskim.
Odwiedzając Radziejowice warto również zwrócić uwagę na klasycystyczny kościół parafialny wzniesiony w latach 1820-1822, zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego.
Wieś pośród lasów
Puszcza Mariańska to miejscowość założona pośród lasów Puszczy Korabiewskiej w 1670 r. przez kleryka Stanisława Krajewskiego, byłego rycerza, który za zasługi wojenne otrzymał nadanie ziem od króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
Z zabytków najcenniejszy jest drewniany kościół z 1755 r., obecnie odbudowany po tragicznym pożarze, jaki miał miejsce na początku maja 1993r. Obok kościoła znajduje się klasztor Marianów z cennymi księgami kościelnymi i świeckimi – obecnie plebania.
Odwiedzając Puszczę Mariańską, warto również zwrócić uwagę na dawną szkołę Marianów należącą do zespołu klasztornego z 1782 r. (obecnie Urząd Gminy) oraz drewniany budynek dawnej Szkoły Edukacji Narodowej z XIX w.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1221 r. i dotyczy dzisiejszych Starych Wiskitek. Powstał tam drewniany dwór myśliwski, z którego książęta mazowieccy wyruszali na łowy do pobliskich puszcz: Wiskickiej, Miedniewickiej i Jaktorowskiej. Na zaproszenie książąt polowali tu m.in. Władysław Jagiełło, Jan Olbracht i Zygmunt August.
