Jak nazywać się będzie supermiasto?
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), uznawana za pierwszą metropolię w kraju, obejmuje 41 miast i gmin, rozciągając się na obszarze 2,5 tys. kilometrów kwadratowych. Wśród nich znajdują się m.in. Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Tychy, Bytom czy Zabrze.
- Metropolia rozciąga się od Rudzińca na zachodzie do Dąbrowy Górniczej na wschodzie. Obszar ten jest znacząco większy od Warszawy, która zajmuje 517 km kwadratowych. Obszar przekraczałby nawet powierzchnię Londynu i dorównywał Moskwie. Na terenie GZM mieszka obecnie ponad 2,1 mln mieszkańców, co również przewyższa stolicę (1,86 mln osób) - pisze Business Insider.
Na razie nie wiadomo, jak megamiasto się będzie nazywało, bo prawdopodobnie będzie trzeba rozpisać referendum w tej sprawie. Wśród wielu propozycji znajdą się zapewne: Silesia i Metropolis.
Trzeba przekonać nieprzekonanych
"Nie zakładamy przekształcenia miast GZM w dzielnice, więc nadal będą miały swoich prezydentów i burmistrzów, a także rady miast. Chodzi natomiast o wprowadzenie pewnego podziału kompetencji oraz stworzenie gminy metropolitalnej realizującej wspomniane ponadlokalne zadania wyższego rzędu" — tłumaczy przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.
Jak podaje portal, stworzenie supermiasta poprzedzi kampania informacyjna, która będzie wyjaśniała mieszkańcom, na czym polega projekt. Chodzi także o przekonanie nieprzekonanych prezydentów i burmistrzów miast, którzy będą musieli oddać część niepodzielnej władzy i podporządkować swoje decyzje, decyzjom supermiasta.
Źródło: Business Insider