Zmiany prawo jazdy 2018
Osoby, które odbiorą dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 r. będą objęte nowelizacją przepisów. Okres próbny dla nowych kierowców, czy zielony listek przyklejony na szybie. Oto tylko dwie z szeregu zmian jakie czekają osoby, które zdecydują się uzyskać prawo jazdy w 2018 roku.
Jakie zmiany dla młodych kierowców w 2018 roku?
Okres próbny ma na celu dokształcenie niedoświadczonych kierowców. Ma trwać dwa lata i będzie dotyczyć kierowców, którzy otrzymają dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów po 4 czerwca 2018 r. Chodzi o osoby, które po raz pierwszy zdobędą prawo jazdy kategorii B, a okres próbny będzie się liczył od dnia, w którym kierowca odbierze dokument.
Zobacz też: Koniec z wielokrotnym zdawaniem egzaminu na prawo jazdy?
Prawo jazdy 2018. Dodatkowe szkolenia dla młodych kierowców
Podczas okresu próbnego, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.
Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy wskazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł.
Zielony listek i ograniczenie prędkości dla młodych kierowców od 2018 roku
Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h. Dodatkowo przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można pracować w roli zawodowego kierowcy.
Za co przedłużenie okresu próbnego młodego kierowcy 2018
Kierowcom którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, potwierdzone mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu, starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu) będzie:
- przedłużał okres próbny o kolejne dwa lata,
- wydawał skierowanie na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu
- wydawał skierowanie na badania psychologiczne.
Zobacz: Czy kierowca z 20-letnim doświadczeniem zdałby egzamin na prawo jazdy? Jak się okazuje, nie jest to łatwe zadanie
TVN Turbo/x-news
Luksusowa rezydencja Kulczyka na sprzedaż

Kobiety poszukiwane przez pomorską policję [ZDJĘCIA, RYSOPISY]

ATLAS GRZYBÓW ONLINE. Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących? [GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO]

Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli
