– Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu dwa lata temu uruchomiła nowy kierunek: prawo. Możemy już pokusić się o pierwsze oceny?
– Pierwsi studenci rozpoczęli naukę na kierunku prawo w roku akademickim 2022/2023, a zatem teraz są na trzecim roku studiów. Myślę więc, że to dobry moment na pewne podsumowania. Przypomnieć przy tym warto, że pomysł uruchomienia kierunku prawo w WSB–NLU nie zrodził się kilka czy kilkanaście lat temu, ale końcem lat 90. Założyciel uczelni dr Krzysztof Pawłowski chciał zbudować swoistą synergię pomiędzy kierunkami z zakresu zarządzania a właśnie kierunkiem prawo. Bardzo nas cieszy, że wreszcie w 2022 roku to się udało.
Te trzy lata to okres, w którym kierunek się rozwijał i zaczął cieszyć się sporym zainteresowaniem studentów. Obecnie prawo studiuje u nas już ponad 200 studentów, nie tylko z Sądecczyzny, ale z całej Polski. Ta liczba 200 to było nasze założenie na początku, możemy więc mówić o sukcesie.
– Dlaczego warto studiować prawo w WSB–NLU?

– Od samego początku jesteśmy uczelnią profilu praktycznym. Dotyczy to również kierunku prawo. Stawiamy na swoistą synergię pomiędzy teorią a praktyką. Nasza kadra to zarówno teoretycy, przedstawiciele świata nauki, jak i praktycy: sędziowie, adwokaci, radcowie prawni, którzy współpracują z naszą uczelnią. Teoria w prawie jest niezwykle istotna, ale równie ważne są umiejętności praktyczne.
Oferujemy studentom różnego rodzaju aktywności. Mogą oni uczestniczyć m.in. w projektach takich jak międzyuczelniane spotkania naukowe. To projekt, który organizujemy we współpracy z Uniwersytetem Opolskim, Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prócz tego utworzyliśmy ostatnio koło naukowe LexLab na kierunku prawo.
Kolejnym z naszych projektów edukacyjnych – cieszącym się dużą popularnością – jest Szkoła Biznesu, Prawa i Kultury Chińskiej. To pierwszy tego typu program dla studentów, który łączy wiedzę prawniczą z wiedzą z zakresu zarządzania w ujęciu polskim, chińskim i szerzej – w ujęciu międzynarodowym. Nasi studenci mają okazję spotykać się z praktykami, przedstawicielami zawodów prawniczych oraz z przedstawicielami nauki (polskimi i chińskimi).
Podkreślić trzeba, że jako uczelnia o profilu biznesowym mamy szersze spojrzenie. Prawo to nie tylko zbiór norm prawnych, patrzymy na nie także w kontekście ekonomicznym i gospodarczym. Naszym zdaniem jest to niezwykle istotne. To również może być swoisty magnes, który przyciąga studentów na naszą uczelnię.

– Kierunek prawo w WSB–NLU jest otwarty dla wszystkich. Czyli dla kogo?
– Przypomnijmy, że są to jednolite studia magisterskie, które obejmują 10 semestrów. O przyjęcie na kierunek prawo może ubiegać się każdy, kto posiada wykształcenie średnie. Oferujemy studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Jeśli chodzi o te drugie, to do wyboru są studia, gdzie zajęcia odbywają się w siedzibie uczelni, jak i studia wspomagane metodami interaktywnymi.
Co istotne, studiować prawo w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University mogą nie tylko świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich. W gronie naszych studentów są także osoby, które mając 30, 40 czy więcej lat, postanowiły uzupełnić swoje wykształcenie.
Prócz tego przychodzą do nas również absolwenci innych kierunków studiów. Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce dopuszcza transfer ocen i uznawanie punktów ECTS na podstawie przedmiotów zaliczonych na innych uczelniach. Kandydat na studia na kierunku prawo również może o taki transfer wystąpić. W zależności od dokonań naukowych na innych uczelniach możemy od razu przenieść takiego studenta na wyższy semestr – drugi, trzeci czy nawet czwarty.
– Jakie specjalności oferują Państwo na kierunku prawo?

– Do wyboru są trzy specjalności: prawo w biznesie, prawo w administracji i prawo ogólne. Są one tak sprofilowane, by odpowiadały na potrzeby rynku pracy. Prawo w biznesie to studia o bardzo interdyscyplinarnym charakterze. Mają przygotować studenta do późniejszej współpracy z sektorem biznesu, a zatem zdobywa on wiedzę nie tylko z zakresu prawa, lecz także m.in. z zakresu zarządzania.
Jeśli chodzi o specjalność prawo w administracji, kładziemy nacisk na przygotowanie studentów do pracy w organach administracji, jednostkach samorządu terytorialnego, w różnych instytucjach czy organizacjach. Proponujemy tu dodatkowe przedmioty, jak np. zarządzanie mieniem publicznym, prawo podatkowe, przygotowanie dokumentów dotyczących zamówień publicznych czy prawo urzędnicze.
Trzecią specjalność – prawo ogólne – kierujemy do osób, które w przyszłości chciałyby wykonywać zawody prawnicze: adwokata, radcy prawnego, komornika, notariusza czy sędziego. Zatem w ramach tej specjalności skupiamy się na klasycznych przedmiotach dotyczących prawa, ale też – jako że są to studia o profilu praktycznym – poszerzamy wiedzę studentów o komponenty takie jak np. techniki negocjacji i mediacji sądowych, komunikacja interpersonalna, podstawy zarządzania i ekonomii czy podstawy psychologii.
– WSB–NLU oferuje także studia podyplomowe z zakresu prawa.
– Tak, mamy dwa ciekawe kierunki studiów podyplomowych – doradztwo sukcesyjne oraz sztuczna inteligencja: aspekty prawne i biznesowe. Są to studia dwusemestralne i przeznaczone nie tylko dla absolwentów prawa, ale także absolwentów ekonomii, zarządzania, psychologii czy informatyki.
Kierunek sztuczna inteligencja to miks przedmiotów z zakresu zarządzania i prawa dotyczących AI. Uważamy, że poznanie podstaw otoczenia prawnego w kontekście sztucznej inteligencji jest absolutnie niezbędne w realiach dynamicznie zmieniającego się świata. Program tych studiów powstał we współpracy z Fundacją Law4Tech z Krakowa, w której zrzeszeni są przedstawiciele młodej palestry i naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją. Oferujemy studentom przedmioty ciekawe, kreatywne i innowacyjne, które dopiero od niedawna zagościły na polskich uczelniach.
Drugi kierunek naszych studiów podyplomowych to doradztwo sukcesyjne. Dotyczy to tzw. sukcesji międzypokoleniowej, czyli przekazywania swojego biznesu kolejnym pokoleniom. Twarde dane ekonomiczne wskazują, że przedsiębiorcy, którzy po 1989 r. założyli swoje działalności gospodarcze, dzisiaj myślą już o sukcesji. Około 800 tys. przedsiębiorców będzie musiało ten proces przejść. Nasze studia są skierowane zarówno do osób, które w sukcesji będą pomagać (w kontekście formalno-prawnym), jak i do osób, które będą beneficjentami tych działań.
– Podkreślają Państwo, że uczelnia stawia głównie na praktykę. I to też wyróżnia studia prawnicze na WSB–NLU.
– Jak już wspomniałem, profil prawniczy realizowany jest na naszych studiach poprzez synergię doświadczenia naukowego i praktycznego. W jaki sposób? Otóż bardzo często przedmioty kierunkowe (z zakresu choćby prawa administracyjnego, cywilnego czy karnego) w formule wykładowej prowadzą osoby z tytułami naukowymi, przedstawiciele świata nauk prawnych, natomiast ćwiczenia prowadzą praktycy – adwokaci, radcowie prawni, pozaetatowi członkowie samorządowych kolegiów odwoławczych czy sędziowie sądów powszechnych i wojewódzkich sądów administracyjnych.
Z drugiej strony ta synergia realizowana jest poprzez naszą aktywność, jak choćby udział studentów prawa w spotkaniach w Bibliotece Prawniczej, które odbywają się w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu i podczas których odbywamy ciekawe dyskusje dotyczące aktualnych problemów prawodawstwa.
Warto też wspomnieć o współpracy z Fundacją Court Watch Polska. Dzięki niej studenci mają możliwość odbywania praktyk w ramach obserwatoriów sądowych – idą do sądu, obserwują rozprawę, zwracając uwagę m.in. na zachowanie sędziego, sposób prowadzenia rozprawy itp., a następnie wysyłają do fundacji ankietę obserwacyjną.
Nasi studenci odbywają także praktyki na ostatnim roku studiów – w kancelariach adwokackich, notarialnych i komorniczych, w sądach, w samorządowych kolegiach odwoławczych oraz w wojewódzkich sądach administracyjnych.
– Jakie perspektywy ma absolwent kierunku prawo na WSB–NLU?
– Niezwykle szerokie. Oczywiście może wykonywać klasyczne zawody prawnicze, po uprzednim odbyciu aplikacji – adwokackiej, radcowskiej, notarialnej, komorniczej, prokuratorskiej bądź sędziowskiej. Może też jednak wybrać inną drogę i podjąć pracę np. w sektorze prywatnym, czyli w przedsiębiorstwach, działach organizacyjnych, administracyjnych i prawnych przedsiębiorstw polskich lub korporacji międzynarodowych. Może również związać swoją karierę z administracją publiczną.
Krótko mówiąc, prawnicy są potrzebni w większości segmentów gospodarki. Jeżeli do tego dołożymy ukończenie studiów na określonych specjalnościach, to zyskujemy absolwenta o bardzo szerokich kompetencjach, który już na starcie ma przewagę na rynku pracy.
Rozmawiała Paulina Szymczewska