Spis treści

Trudeau o Holokauście: Jeden z najtragiczniejszych rozdziałów w historii
Premier Kanady Justin Trudeau wyznał w swoim oświadczeniu, że Holokaust jest dla niego jednym z najtragiczniejszych rozdziałów historii. Przypomniał, że w czasie II wojny światowej, zginęło ponad 6 milionów Żydów, a ponad milion w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau na terenie Polski.
Nazistowskie ludobójstwo Żydów pozostaje największym w ludzkiej historii, dotyczyło dwóch trzecich żydowskiej ludności w Europie. Setki tysięcy Roma i Sinti, miliony osób z innych grup: Słowian, członków społeczności LGBTQI+, osób z niepełnosprawnościami i politycznych oponentów stało się również celem nazistów. Do końca wojny zamordowano ponad 11 mln osób – oświadczył.
Trudeau przypomniał, że pamięć o tym, co się wydarzyło, powinni służyć jako trwałe przypomnienie o tym, jakie są konsekwencje nienawiści oraz dyskryminacji. Zwrócił uwagę na to, że w ostatnich miesiącach na świecie jest coraz więcej przypadków antysemityzmu. Powiedział też, że podobnie jest w Kanadzie.
Ponawiamy nasze zobowiązanie, by nigdy o tym nie zapomnieć – dodał kanadyjski premier.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Spotkanie w ratuszu w Toronto. Wystąpiła polska emigrantka ocalała z Holokaustu
W Kanadzie działa aktualnie wysłannik ds. ochrony pamięci o Holokauście oraz do walki z antysemityzmem. Funkcję tę pełni Deborah Lyons, która wraz z burmistrz Toronto Olivia Chow wzięły udział w czwartek w uroczystości w miejscowym ratuszu. Spotkanie zorganizowało Centrum Przyjaciół Szymona Wiesenthala. Podczas spotkania, Lyons wyznała, że wzrost antysemityzmu w Toronto jest zauważalny, zwłaszcza po ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael 7 października. Wyznała, że:
Nigdy więcej, jest teraz – powiedziała
Podczas tego spotkania, obecna była 95-letnia Rose Lipszyc, która urodziła się Lublinie. Jej rodzina zginęła w obozach koncentracyjnych. Samej Lipszyc udało się przeżyć pod fałszywą polską tożsamością. Do Kanady wyjechała razem z mężem w 1952 roku. Cały czas naucza na temat Holokaustu.
Od 7 października horror czasów dzieciństwa powraca – wyznała kobieta.
Wzrost antysemityzmu w Kanadzie. Liczby niepokoją
W samym tylko Toronto liczba przestępstw o podłożu antysemickim wzrosła w 2023 roku aż o 42 proc. W ubiegłym roku takich przypadków odnotowano 353 przypadki. W niedzielę, Muzeum Holokaustu w Toronto organizuje specjalny dzień edukacyjny dla rodzin. W prowincjach Ontario i Kolumbia Brytyjska ogłoszono zmiany w programach szkolnych. Ich celem jest obowiązkowa edukacja o Holokauście.
Źródło: