Ceremonia rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz

PAP
Uroczystości w Muzeum Auschwitz na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Uroczystości w Muzeum Auschwitz na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. PAP/Jarek Praszkiewicz
Główna ceremonia 79. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz z udziałem około 20 byłych więźniów rozpoczęła się w sobotni wieczór pod namiotem ustawionym nad jednym z więźniarskich baraków w byłym Auschwitz II-Birkenau.

W ceremonii bierze udział między innymi była więźniarka Halina Birenbaum, polska Żydówka mieszkająca obecnie w Izraelu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Halina Birenbaum ma 94 lata. Urodziła się w Warszawie. Podczas okupacji przebywała w tamtejszym getcie. Jako dziecko została deportowana później do obozu na Majdanku, a następnie do Auschwitz, Ravensbrueck oraz Neustadt-Glewe, w którym doczekała wolności. Podczas wojny straciła całą rodzinę. W 1947 r. wyjechała do Izraela. Została pisarką, poetką i tłumaczką. W 1967 r. ukazały się jej wspomnienia z czasów wojny "Nadzieja umiera ostatnia". Utwory Birenbaum zostały przetłumaczone na kilka języków.

Po ceremonii, która potrwa około 45 minut, uczestnicy przejdą przed pomnik ofiar obozu. Tam zmówione zostaną przez duchownych chrześcijańskich i żydowskich wspólne modlitwy. Złożenie zniczy na monumencie, zwieńczy uroczystości rocznicowe.

Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. - w tym pół tysiąca dzieci - witali ich jako wyzwolicieli.

27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl