Ferragosto to włoskie święto ustanowione przez cesarza Augusta, obchodzone 15 sierpnia, które zbiega się z obchodzonym także w Polsce katolickim świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy też Dniem Wojska Polskiego i rocznicą Cudu nad Wisłą. Ferragosto opisuje w swoim „Dzienniku pisanym nocą” Gustaw Herling-Grudziński, bohater przedstawienia.
- Sięgamy do bogatego życiorysu i dorobku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, ale pragniemy opowiedzieć o nim przede wszystkim jako o człowieku - podkreśla reżyser Adam Orzechowski. - Przedstawiamy jego wybory, postawę, dramatyczne przeżycie, osobiste historie oraz niezwykłą, jak na człowieka, który doznał tyle zła, chęć do życia.
Scenografię i kostiumy przygotowuje Magdalena Gajewska, muzykę komponuje Marcin Nenko. W obsadzie znaleźli się: Przemysław Chojęta (jako Gustaw Herling-Grudziński), a także Jarosław Dziedzic, Karolina Krawczyńska, Diana Krupa, Michał Lacheta, Karolina Łukaszewicz, Paulina Nadel, Angelika Olszewska, Arkadiusz Wójcik, Magdalena Zając-Zawadzka oraz Artur Zawadzki. Spektakl powstaje z okazji przypadającej 20 maja setnej rocznicy urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, pisarza, eseisty, krytyka literackiego, dziennikarza, żołnierza, więźnia gułagu - aresztowanego przez NKWD po agresji ZSRR na Polskę podczas próby przejścia niemiecko-sowieckiej linii demarkacyjnej. Przez cały okres komunizmu pozostał na wygnaniu jako polski emigrant polityczny, w roku 1955 osiadł na stałe w Neapolu.