Prognoza pogody na początek nowego tygodnia. Jakie warunki panują w górach, czy warto tam jechać na ferie zimowe?

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
W górach zalega spora ilość nowego opadu w postaci białego puchu
W górach zalega spora ilość nowego opadu w postaci białego puchu Fot: facebook.com/warunki
Nowy tydzień przyniesie ze sobą nieco wyższe temperatury, a to za sprawą niżu ciągnącego za sobą ciepłe powietrze. W poniedziałek w większości rejonów kraju na termometrach będziemy mogli zobaczyć temperatury powyżej zera st. C., co sprawi, że pokrywa śniegu, jaka się utworzyła w ciągu ostatnich kilku dni, będzie się topić. Jaka jest sytuacja w górach? Czy warto tam jechać na ferie zimowe?

Według informacji przekazanych przez Centralne Biuro Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, już w niedzielę do Polski zaczęło napływać cieplejsze powietrze znad Włoch.

Trudne warunki na drogach

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie przeważnie duże zachmurzenie, przejaśnienia będą możliwe na północy kraju. Poza tym miejscami możliwe będą słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na wschodzie także deszczu lub mżawki. Lokalnie na wschodzie i w rejonach podgórskich prognozowane są opady marznącej mżawki powodujące gołoledź.

Gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -13 st. C na Podhalu do -1 st. C w centrum kraju i 1 st. C na wschodzie oraz nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Pochmurny poniedziałek

Poniedziałek w południowej połowie kraju z przewagą zachmurzenia dużego, w pozostałej części kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie słabe opady deszczu ze śniegiem i deszczem. Rano lokalnie na południu i wschodzie opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. Znów należy uważać na tworzące się gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od -1 st. C na Suwalszczyźnie i w dolinach górskich do 3 st. C na Podkarpaciu i Zamojszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Jakie są warunki w górach?

Warunki w górach są trudne. Szlaki po nocnych opadach nie są przetarte. Śniegu ostatniej nocy nie nasypało dużo, ok. 10-15 cm, ale od trzech dni się jednak odkładał, więc miejscami może być go więcej. Widoczność w sobotę rano była poważnie ograniczona, nawet do 100-200 m, przez niski pułap chmur. W ciągu dnia powinna się jednak poprawić. Temperatura wynosiła od -2 st. C w dolinach do -6 na wysokości 1000 m npm – zakomunikowali ratownicy ze stacji GOPR.

Według informacji udostępnionych przez IMGW, najwięcej śniegu wciąż pozostaje na szczytach górskich: na Kasprowym Wierchu białego puchu jest aż 143 cm, a na Śnieżce 71 cm.

IMGW wydało ostrzeżenie

Wydane zostały ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami dla południowych województw. W szczególności dla dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego, gdzie mogą występować słabe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. Uwaga kierowcy, na drogach może być ślisko.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl