Przędzalnia Bawełny „Przyjaźń” w Zawierciu - największy i najnowocześniejszy tego typu zakład za czasów PRL-u w regionie. WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
„Przyjaźń” była jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów włókienniczych w regionie. Kombinatem, w którym wszelkie prace realizowane były na zasadzie wzajemnego, międzynarodowego współdziałania, znanym dobrze w Polsce i NRD ze swych osiągnięć ekonomicznych i społecznych.
„Przyjaźń” była jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów włókienniczych w regionie. Kombinatem, w którym wszelkie prace realizowane były na zasadzie wzajemnego, międzynarodowego współdziałania, znanym dobrze w Polsce i NRD ze swych osiągnięć ekonomicznych i społecznych. Radosław Famulski, Ciekawa Przeszłość
Zawiercie to miasto prężnego przemysłu wielu gałęzi: hutniczego, wydobywczego, odlewniczego, szklarskiego, czy włókienniczego. To tam znajdują się niewydobyte jeszcze dotąd złoża rud, srebra, cynku i ołowiu, a także uranu. Jednak największe znaczenie w historii dla miasta miał przemysł przędzalniczy z historią liczącą ponad 200-letnią. Pod koniec czasów PRL-u przemysł ten zaowocował kolejnym wzorcowym pod każdym względem zakładem - Przędzalnią Bawełny "Przyjaźń". Przędzalnia była wspólnym dziełem krajów RPWG, głównie Polskiej Republiki Ludowej oraz NRD, stanowiąc największy i najnowocześniejszy zakład tego typu w regionie na przestrzeni 50 ha, zatrudniający 3,2 tys. osób. Temat i historię zbadał FP Ciekawa Przeszłość, badający nieznaną historię Zawiercia i regionu. Zobaczcie film o powstaniu tego innowacyjnego zakładu, jak na tamte czasy oraz zdjęcia z budowy i otwarcia.

Przędzalnia Bawełny „Przyjaźń” w Zawierciu to najnowocześniejszy i największy tego typu zakład za czasów PRL-u w regionie

Układ w sprawie wzajemnej przyjaźni i współpracy zawarty między rządami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Niemieckiej Republiki Demokratycznej zrodził ideę budowy wspólnego przedsiębiorstwa — Przędzalni Bawełny „Przyjaźń”. Postanowienie to uściślono w trakcie obrad XXV sesji Rady Wzajemnej pomocy Gospodarczej.

Podstawowe ustalenia dotyczące lokalizacji zakładu oraz terminów realizacji jego budowy zawarte zostały w decyzji Prezydium Rządu PRL z dnia 12 maja 1972 roku. Równo miesiąc później, 12 czerwca 1972 roku, odbyła się uroczystość podpisania umowy.

W ramach budowy inwestycji wykonana została także infrastruktura społeczna: szkoła zawodowa i żłobek, budynki mieszkalne, czy stołówka na 1 200 osób.

-Na placu budowy, w Zawierciu, w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców miasta, oraz przedstawicieli władz partyjnych i państwowych PRL i NRD, ministrowie przemysłu lekkiego złożyli podpisy pod tekstem porozumienia. W trakcie spotkania dokonano wmurowania aktu erekcyjnego pod fundamenty przyszłego zakładu - mówi Radosław Famulski, badacz historii Zawiercia i regionu, twórca kanału FP Ciekawa Przeszłość.

Zobaczcie zdjęcia z budowy i otwarcia zakładu

Wspólnota przedsiębiorstwa oparta została na zasadzie całkowitego podziału: budowy, zarządzania, finansowania oraz eksploatacji.

-„Przyjaźń” była jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów włókienniczych w regionie. Kombinatem, w którym wszelkie prace realizowane były na zasadzie wzajemnego, międzynarodowego współdziałania, znanym dobrze w Polsce i NRD ze swych osiągnięć ekonomicznych i społecznych, mówi Radosław Famulski.

Oficjalne przekazanie przędzalni do eksploatacji, w obecności premierów obu rządów Piotra Jaroszewicza oraz Hansa Modrowa, nastąpiło 16 czerwca 1975 roku. W wygłoszonym przemówieniu premier rządu PRL powiedział wówczas.

-Nad realizowaniem tego projektu pracowało tysiące ludzi z wielu przedsiębiorstw w Polsce i NRD. Przekazanie Przędzalni „Przyjaźń” do użytku jest ukoronowaniem dzieła, a więc właściwą okazją do podkreślenia ich ofiarnego trudu, wysiłku i zaangażowania - przemawiał podczas otwarcia Piotr Jaroszewicz, ówczesny premier.

Zobaczcie film o budowie i otwarciu zakładu, zrealizowany przez Ciekawą Przeszłość - kliknij TUTAJ.

FP Ciekawa Przeszłość znajdziecie TUTAJ.
Generalny wykonawcą było Sosnowieckie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Dyrektorem po stornie polskiej był Edward Pikoń, a przedstawicielem dyrekcji po stronie niemieckiej był Werner Schmidt.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl