Kiedy ZUS przeliczy świadczenie
Jest kilka sytuacji, w których ZUS może przeliczyć emeryturę lub rentę:
gdy w momencie składania wniosku przyszły emeryt nie zebrał jeszcze wszystkich dokumentów potwierdzających okresy ubezpieczenia, a chce je uzupełnić,
gdy może obecnie udokumentować zarobki za lata sprzed momentu przejścia na emeryturę lub rentę,
gdy po przyznaniu świadczenia emeryt lub rencista nadal pracował, albo opłacał składki na ubezpieczenie społeczne.
Czy trzeba składać wniosek o przeliczenie emerytury lub renty
- Przeliczenie jest możliwe tylko na wniosek zainteresowanej osoby, a emeryturę lub rentę ZUS przeliczy od miesiąca, w którym dokument został złożony. Jeśli okazałoby się, że po przeliczeniu przysługuje niższe świadczenie, ZUS nadal będzie wypłacał je w dotychczasowej wysokości - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
Wniosek o przeliczenie świadczenia ma symbol ERPO.
Przeliczenie emerytury na tzw. nowych zasadach
Można to zrobić, jeśli po jej przyznaniu pobierający świadczenie pracował lub podlegał ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z innego tytułu.
Jest to możliwe także wtedy, gdy znalazł nowe dowody, które mogą wpłynąć na wysokość kapitału początkowego, bo dotyczą okresów składkowych i nieskładkowych lub wynagrodzenia za okres przed przyznaniem emerytury.
Jeśli świadczeniobiorca na emeryturze pracował lub podlegał ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z innego tytułu, może złożyć wniosek o ponowne jej obliczenie z uwzględnieniem składek zapisanych w ZUS już po przyznaniu emerytury.
Jak ZUS ponownie przelicza świadczenia
Składki, które zostały zapisane na koncie po tym, jak uprawiony zaczął pobierać emeryturę, ZUS podzieli przez średnie dalsze trwanie życia, które ustali w dniu złożenia wniosku o przeliczenie.
Kiedy można złożyć wniosek
Jeśli emeryt wciąż pracuje, wniosek o przeliczenie świadczenia może złożyć po upływie roku kalendarzowego. Gdy zakończył pracę, wówczas wniosek, z uwzględnieniem składek zapisanych na koncie po jej przyznaniu, może złożyć bezpośrednio po zakończeniu zatrudnienia. ZUS przeliczy emeryturę od miesiąca, w którym świadczeniobiorca złoży wniosek.
Jeśli pobierający świadczenie uzyska dokumenty, które potwierdzają jego aktywność zawodową sprzed 1999 r., ZUS może przeliczyć kapitał początkowy, który jest częścią emerytury. Wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego, czyli EKP można złożyć w dowolnym momencie.
